Το Τμήμα Πολιτικής Προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης επιβεβαιώνει με ανακοίνωση του το ρεπορτάζ της δημοσιογράφου Αθηνάς Πετρακάκη, η οποία μέσα από το http://rethemnosnews.gr/ έκανε γνωστό ότι πυροσβέστες αντίκρισαν ένα κροκόδειλο να περιφέρεται και στη συνέχεια να βουτά στα νερά της λίμνης του Φράγματος των Ποταμών στο Ρέθυμνο πριν από μερικές ημέρες.
Από την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης τονίζεται: «Ο Οργανισμός Ανάπτυξης Κρήτης (Ο.Α.Κ.) επιβεβαιώνει την ύπαρξη του ερπετού στην περιοχή της λίμνης του φράγματος Ποταμών. Εμφάνιση του ερπετού σημειώθηκε στο τμήμα της λίμνης προς Βολιώνες.
Όπως βεβαιώνει ειδικός ερπετολόγος του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Ηρακλείου το ερπετό δεν αναμένεται να απομακρυνθεί από το νερό και τις όχθες της λίμνης, άλλα είναι δυνατόν να βρεθεί σε οποιοδήποτε σημείο των νερών της λίμνης.
Ως εκ τούτου, οι πολίτες πρέπει να αισθάνονται ασφαλείς, εφόσον δεν κολυμπούν στην λίμνη και παραμένουν μακριά από τις όχθες της. Υπενθυμίζεται δε ότι, ανεξάρτητα από το παραπάνω γεγονός, το κολύμπι στην λίμνη Ποταμών απαγορεύεται.
Σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου στην περιοχή του φράγματος με συμμετοχή εκπροσώπων του Ο.Α.Κ., της Ελληνικής Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, αποφασίστηκε:
- Άμεση τοποθέτηση περίφραξης στην περιοχή όπου εμφανίστηκε το ερπετό
- Άμεση τοποθέτηση πινακίδων κινδύνου σε ελληνικά και αγγλικά που να ενημερώνουν τους εκδρομείς ότι απαγορεύεται το κολύμπι στην λίμνη
- Επιτήρηση της περιοχής από τις αρμόδιες υπηρεσίες.
Η επιχείρηση εντοπισμού και απομάκρυνσης του ερπετού από την λίμνη αναμένεται να λάβει χώρα στα μέσα της εβδομάδας με συνεργασία Ο.Α.Κ. και Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης».
Ο γενικός αστυνομικός διευθυντής Κρήτης, Εμμανουήλ Παραβολιδάκης, αναφέρει σε επιστολή που έστειλε στην Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) στις 20 Ιουνίου 2011 «ότι εκδόθηκαν διαταγές – οδηγίες προς όλες τις αστυνομικές υπηρεσίες της Κρήτης για την αυστηρή και απαρέγκλιτη, κατά περίπτωση, εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας, με ιδιαίτερη έμφαση στην κακομεταχείριση των ζώων (εγκαταλελειμμένα, δεμένα σε βαρέλια κ.τ.λ.) και την ενημέρωση των λοιπών συναρμόδιων φορέων, για τις δικές τους από κοινού ενέργειες, όπου αυτό απαιτείται».
Τη δυσαρέσκεια της για τα σκυλιά που αλωνίζουν ανενόχλητα στο Άλσος Παγκρατίου εξέφρασε η γνωστή και κατά κοινή ομολογία καλή ηθοποιός Θέμις Μπαζάκα στη συνέντευξη που έδωσε στο www.lifo.gr. Αν και εξέφρασε την αγάπη της για τη φύση – όπου αυτή υπάρχει – στα τρία πάρκα τα οποία βρίσκονται κοντά στο Παγκράτι όπου και μένει εντούτοις φάνηκε να την ενοχλούν τα ελεύθερα σκυλιά.
Η Όλγα Κήκου που είναι συντονίστρια της Θεματικής Ομάδας για τα Δικαιώματα των Ζώων των Οικολόγων Πράσινων αναφορικά με τις εντολές του ΥΠ.Α.Α.Τ. ώστε να…