Η Νίκη είναι η σκυλίτσα, η οποία εντοπίστηκε σοβαρά άρρωστη με το κεφάλι της γυρισμένο ανάποδα την 1 Οκτωβρίου στο Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας. Σύμφωνα με τον κτηνίατρο Χαράλαμπο Χαραλαμπίδη και αφού προηγήθηκαν αρκετές εξετάσεις ο μισός εγκέφαλος του ζώου έχει καταστραφεί από το τοξόπλασμα.
Η άποψη των κτηνιάτρων μετά τη διαπίστωση της σοβαρότητας της κατάστασης του ήταν πως το σκυλί πρέπει να ευθανατωθεί για να λυτρωθεί καθώς η βλάβη στον εγκέφαλο και στο νευρολογικό του σύστημα είναι μη αναστρέψιμη. Αν η θεραπεία γινόταν σε αρχικό στάδιο οι πιθανότητες βελτίωσης θα ήταν πολλές όμως πλέον οι ελπίδες είναι αν όχι ανύπαρκτες εντούτοις περιορισμένες.
Όμως τα μέλη της Ζωοφιλικής Ομάδας Εθελοντών Σαλαμίνας θέλουν να παλέψουν για να το βοηθήσουν να ζήσει. Το ζώο φιλοξενεί το μέλος της Ζ.Ο.Ε.Σ. Βάσια Αποστολοπούλου και καθημερινά το βοηθάει με καθημερινές ασκήσεις Ρέικι και κινησιοθεραπεία.
Τα βίντεο που βλέπετε δείχνουν ότι η Νίκη μάχεται για τη ζωή της.
Πολλά τα περιστατικά στη Σαλαμίνα
Η Νάντια Ζόμπολα εκ μέρους του Ζ.Ο.Ε.Σ. κάνει έκκληση ζητώντας μας να ενισχύσουμε το έργο τους καθώς τα περιστατικά, που διαχειρίζονται καθημερινά είναι πάρα πολλά και τα έξοδα τους υπέρογκα.
Ο δε Δήμος Σαλαμίνας είναι παντελώς απών και φυσικά «δεν ιδρώνει το αυτί του», αφού άλλοι έχουν φορτωθεί τις ευθύνες του. Ο αριθμός λογαριασμού της Ζ.Ο.Ε.Σ. στην ALPHA BANK είναι 180 002101 111700 (IBAN GR90 0140 1800 1800 0210 1111 700).
Επί της ουσίας ευαίσθητοι ιδιώτες εθελοντές κάνουν εκείνο, που θα έπρεπε να σπεύσει να πράξει η δημοτική αρχή! Προφανώς ο δήμαρχος Σαλαμίνας, Γιάννης Τσαβαρής, έχει να ασχοληθεί με σημαντικότερα πράγματα.
Διαμαρτυρηθείτε για όσα συμβαίνουν στη Σαλαμίνα και για την αδιαφορία που επιδεικνύει ο δήμος τόσο στο email του δημάρχου, Γιάννη Τσαβαρή, το οποίο είναι: [email protected], αλλά και στην παράταξη του δημάρχου «ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ πολιτών Σαλαμίνας» στο: [email protected] και στο email του Δήμου Σαλαμίνας [email protected].
Ανοιχτή επιστολή στον αναπληρωτή υπουργό Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας Βαγγέλη Αποστόλου έστειλε στις 29 Μαρτίου η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) για να τον ενημερώσει για τις νομοθετικές εκκρεμότητες (Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις), που υπάρχουν σχετικά με τα δικαιώματα των ζώων, καθώς χωρίς αυτές καθίσταται αδύνατη η εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας.
Στις 5 Φεβρουαρίου ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Αθανάσιος Τσαυτάρης, υπόγραψε την κατανομή των πιστώσεων έτους 2013 για τη χρηματοδότηση των εθνικών προγραμμάτων, που θα υλοποιηθούν από το συγκεκριμένο υπουργείο. Το ποσό των 1.520.000 ευρώ (από τα 36.694.000 ευρώ) θα διατεθεί για τη χρηματοδότηση του προγράμματος της ίδρυσης και λειτουργίας καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς.
Τους ελέγχους στα οικόσιτα ζώα συντροφιάς άρχισε ο Δήμος Θεσσαλονίκης προκειμένου να καταστεί δυνατή η διαχείριση του πληθυσμού των εκατοντάδων αδέσποτων ζώων που ζουν και…
3 Σχόλια
ΓΑΤΟΣΚΥΛΟ
Περαστικά σου χαρά μου κ καλή δύναμη στους προστάτες σου.Μακάρι να βρω λεφτά να σας στείλω
Περαστικά σου χαρά μου κ καλή δύναμη στους προστάτες σου.Μακάρι να βρω λεφτά να σας στείλω
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΕΥΕΤΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ ΗΤΑΝ Η ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.
Είναι δύσκολες οι αποφάσεις . Ελπίζω το ρεικι να βοηθήσει .Η Καλή ενέργεια πάντα βοηθάει.