Οι φωτογραφίες που δημοσίευσε σήμερα η Μ.Κ.Ο. «Save a Greek Stray» μετά την διάσωση χθες ενός άρρωστου εξαθλιωμένου αδέσποτου, που είχε βρει ως τελευταίο του «καταφύγιο» έναν αγωγό υδάτων στον Κάλαμο Αττικής, αποδεικνύουν τι μπορεί να υποστεί ένας σκύλος, αν όλοι αδιαφορήσουν γι’ αυτόν ή δεν τον βρουν εγκαίρως...
Στην ανακοίνωση του το «Save a Greek Stray» που εδρεύει στον Ωρωπό επισημαίνει όλα όσα μπορείτε να διαπιστώσετε. Το ζώο είναι με σοβαρά δερματικά προβλήματα, σκελετωμένο από την ασιτία και τις ασθένειες, γεμάτο τσιμπούρια και πληγές, και έχει σπασμένο το ένα του πόδι το οποίο έχει κολλήσει στραβά.
Εκείνοι που ανέλαβαν να παλέψουν για την σωτηρία του επισημαίνουν γι' αυτή την διάσωση: «Πάντα στη θεά τέτοιων ζωών αναρωτιόμαστε για την προηγούμενη ζωή τους. Φοβόταν πάντα? Πόσο μπορεί να έχει πεινάσει? Πόσο έχει πονέσει όταν έσπασε το πόδι του? Τί οδηγεί ένα πλάσμα να ζει μόνιμα μέσα σ’ έναν αγωγό, να γίνεται το σπίτι του, ν’ αποκτά το χρώμα του και τη μυρωδιά του πεθαμένου. Το αγόρι, το ανασύραμε από αγωγό ύδρευσης στην άκρη του δρόμου.
Πρόκειται για εάν πολύ φοβισμένο, πληγωμένο και άρρωστο πλάσμα, με κατεστραμμένο το πίσω πόδι που είναι πλέον αγκυλωμένο σε παράλληλη, με το σώμα, θέση. Το σώμα του είναι μια τεράστια φωλιά τσιμπουριών, το δέρμα του σκίζεται σαν τσιγαρόχαρτο στην παραμικρή κίνηση και όλα τα μπροστινά του δόντια είναι σπασμένα.
Μας είναι αδύνατον να υποθέσουμε τί μπορεί να του έχει συμβεί. Ευχόμαστε μόνο το “φως" που τον υποχρεώσαμε να δει, να απαλύνει τους πόνους του και να ηρεμήσει λίγο το κορμί του που τρέμει ασταμάτητα».
Ένας 69χρονος άνδρας και τα τρία σκυλιά του εντοπίστηκαν απανθρακωμένα σήμερα το πρωί μέσα σ’ ένα αυτοκίνητό στην περιοχή Καλαμάκι Κλειτορίας στην Πάτρα. Σύμφωνα με το Αθηναϊκό – Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων το όχημα που οδηγούσε ο κυνηγός ξέφυγε από την πορεία του και έπεσε σε μαντρότοιχο. Αμέσως όμως πήρε φωτιά και σε αυτό εγκλωβισμένα κάηκαν ζωντανά τόσο τα σκυλιά όσο και ο άνδρας. Η Αστυνομία διεξάγει έρευνα για την διαλεύκανση των αιτιών του δυστυχήματος.
Με ανάρτηση του στα μέσα κοινωνικής δικτύωση ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων αναφέρεται στην αξία της υιοθεσίας και στην…
1 Σχόλιο
venus
Για μενα δεν ειναι αδυνατον να υποθεσω τι να του εχει συμβει.
Ουτε χρειαζονται μαντικες ικανοτητες.
Ενα ματσο αχρηστα σκουπιδια, αυτοαποκαλουμενοι ανθρωποι της περιφερειας Καλαμου, το αναγκασαν με την ενεργη η παθητικη τους αδιαφορια να περασει (εν ζωη) στον Αδη, στον αλλο κοσμο.
Για να ξεμπερδευουν με την παρουσια του καποια καθαρματα, που μονο τοπο πιανουν σ΄αυτη τη γη.
Καποια καθαρματα που μοιρολογανε ασταματητα για την αδικια που δερνει τον κοσμο, για την σκληρη μοιρα που δερνει αυτους, καθαρματα που αναθεματιζουν τους εκμεταλλευτες, τους εγκληματιες, τους αναισθητους.
Αυτα τα καθαρματα εφεραν το ζωο στον αγωγο του θανατου.
Αυτα τα καθαρματα μας αναγκαζουν καθημερινα να αναρωτιομαστε μηπως ειναι χειροτερο για τα νευρα μας που τους συνανταμε, που τους συναναστρεφομαστε, που τους ανεχομαστε, απο το να ερχομαστε σε επαφη με τετοια εγκληματα.
Αυτα τα καθαρματα μας εξωθουν στον μισανθρωπισμο.
Εχω πει πολλες φορες, οταν με ρωτανε ποια ειναι η κινητηρια δυναμη που με παρακινει να συνεχιζω τον αγωνα μου για τα δικαιωματα των ζωων:
Το μισος!
Venus
Για μενα δεν ειναι αδυνατον να υποθεσω τι να του εχει συμβει.
Ουτε χρειαζονται μαντικες ικανοτητες.
Ενα ματσο αχρηστα σκουπιδια, αυτοαποκαλουμενοι ανθρωποι της περιφερειας Καλαμου, το αναγκασαν με την ενεργη η παθητικη τους αδιαφορια να περασει (εν ζωη) στον Αδη, στον αλλο κοσμο.
Για να ξεμπερδευουν με την παρουσια του καποια καθαρματα, που μονο τοπο πιανουν σ΄αυτη τη γη.
Καποια καθαρματα που μοιρολογανε ασταματητα για την αδικια που δερνει τον κοσμο, για την σκληρη μοιρα που δερνει αυτους, καθαρματα που αναθεματιζουν τους εκμεταλλευτες, τους εγκληματιες, τους αναισθητους.
Αυτα τα καθαρματα εφεραν το ζωο στον αγωγο του θανατου.
Αυτα τα καθαρματα μας αναγκαζουν καθημερινα να αναρωτιομαστε μηπως ειναι χειροτερο για τα νευρα μας που τους συνανταμε, που τους συναναστρεφομαστε, που τους ανεχομαστε, απο το να ερχομαστε σε επαφη με τετοια εγκληματα.
Αυτα τα καθαρματα μας εξωθουν στον μισανθρωπισμο.
Εχω πει πολλες φορες, οταν με ρωτανε ποια ειναι η κινητηρια δυναμη που με παρακινει να συνεχιζω τον αγωνα μου για τα δικαιωματα των ζωων:
Το μισος!
Venus