Tο βίντεο που δημοσιεύσουμε τράβηξε ο κτηνίατρος και αναγνώστης του www.zoosos.gr Μανώλης Βορρίσης και αξίζει τον κόπο να το δείτε για να αντιληφθείτε, πως γίνεται το εμπόριο των χαρακτηριζόμενων ως παραγωγικών ζώων και πτηνών από περιφερόμενους εμπόρους, οι οποίοι αντιμετωπίζουν αυτά τα συναισθανόμενα πλάσματα, ως τούβλα.
Ο κ. Βορρίσης, που εντόπισε, αυτό το φορτηγό στις 19 Μαΐου στη Σύρο, σημειώνει αναφορικά με αυτό, το οποίο αντίκρισε: «Εκείνο που με έκανε να σταματήσω ήταν το εμφανές στρίμωγμα και η έλλειψη νερού στα κουνέλια. Ήθελα να δω από κοντά τη μιζέρια των ζώων. Καθημερινότητα στην ελληνική επαρχία και λίγο έξω από τις πόλεις (είχα δει πρόσφατα στην Αθηνών - Λαμίας) στον κόμβο Καπανδριτίου Αττικής.
Σε καμία περίπτωση δεν αγοράζουμε… το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι να ενθαρρύνουμε αυτό το απάνθρωπο εμπόριο που εκθέτει τα ζώα σε ένα ατελείωτο στρες. Τα τσίρκο και οι αρκούδες χορεύτριες στην Ελλάδα σταμάτησαν με νομοθετική ρύθμιση. Ίσως φτάνει ο καιρός να γίνει μία νομοθετική ρύθμιση και για να σταματήσει και αυτό το φαινόμενο, που στην πράξη είναι ένα βασανιστήριο. Όταν το έδειξα το βίντεο σε γνωστή μου μετά από περιγραφές μου, μου είπε ότι “τα περίμενα χειρότερα”. Κλασσικό παράδειγμα πως έχουμε συνηθίσει στην ασχήμια και δυσκολευόμαστε να την αναγνωρίσουμε».
Σταθεροποίηση ή ακόμα και αύξηση του πληθυσμών των αρπακτικών πτηνών στην Κρήτη παρατηρείται πλέον και οι φωτογραφίες, που δημοσιεύουμε είναι μια απόδειξη αυτής της διαπίστωσης. Τραβήχτηκαν στις 15 Δεκεμβρίου 2012 στο χωριό Μέση Βιάννος του νομού Ηρακλείου. Εκεί περισσότερα από 100 αρπακτικά (Σκάρες) πετούν και σε με το πέταγμα τους τραβούν το βλέμμα σου στον ουρανό.
Η δυνατή φωνή περισσότερων από 12.000 πολιτών ας σταθεί εμπόδιο στην απραγία της Πολιτείας για τον ολοένα αυξανόμενο κίνδυνο περαιτέρω υποβάθμισης της ευζωίας των ιπποειδών…
H Εθελοντική Δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος (Ε.Δ.Κ.Ε.) με αφορμή το ξέσπασμα της πανδημίας και τα περιοριστικά μέτρα για τη μη περαιτέρω εξάπλωση του νέου κορονοϊού εξηγεί…
4 Σχόλια
ΚΟΡΠΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
Υπάρχουν ειδικοί νόμοι για την μεταφορά ζώων και στην Ελλάδα. Λένε ακριβείς οδηγίες για τα εκατοστά του κλουβιού και άλλες πολλές λεπτομέρειες. Οπότε αν κάποιος καλούσε την αστυνομία ο έμπορος θα έπρεπε να οδηγηθεί στο αυτόφωρο.Τα ζώα κατάσχονται απο το κράτος και βγαίνουν σε πληστηριασμό . Φυσικά επειδή δεν υπάρχουν ειδικά διαμορφωμένοι χώροι φιλοξενείας ζώων δεν μπορούν να φυλαχθούν πουθενά οπότε κανένας αστυνομικός δεν θέλει να μπλέξει με αυτό.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΑΙ Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΑ ΖΩΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ/
ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΙΠΙΑΤ ΑΝΘΗ Η ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ
Όταν το έδειξα το βίντεο σε γνωστή μου μετά από περιγραφές μου, μου είπε ότι “τα περίμενα χειρότερα”. Κλασσικό παράδειγμα πως έχουμε συνηθίσει στην ασχήμια και δυσκολευόμαστε να την αναγνωρίσουμε».
----
Της εύχομαι να τα δει στον εαυτό της τα χειρότερα.
Υπάρχουν ειδικοί νόμοι για την μεταφορά ζώων και στην Ελλάδα. Λένε ακριβείς οδηγίες για τα εκατοστά του κλουβιού και άλλες πολλές λεπτομέρειες. Οπότε αν κάποιος καλούσε την αστυνομία ο έμπορος θα έπρεπε να οδηγηθεί στο αυτόφωρο.Τα ζώα κατάσχονται απο το κράτος και βγαίνουν σε πληστηριασμό . Φυσικά επειδή δεν υπάρχουν ειδικά διαμορφωμένοι χώροι φιλοξενείας ζώων δεν μπορούν να φυλαχθούν πουθενά οπότε κανένας αστυνομικός δεν θέλει να μπλέξει με αυτό.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΑΙ Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΑ ΖΩΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ/
ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΙΠΙΑΤ ΑΝΘΗ Η ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ
Η ζωή μετά τον άνθρωπο
https://vimeo.com/51984655
Εκεί που τελειώνει ο άνθρωπος αρχίζει η ζωή, ανασταίνεται η φύση.
Όταν το έδειξα το βίντεο σε γνωστή μου μετά από περιγραφές μου, μου είπε ότι “τα περίμενα χειρότερα”. Κλασσικό παράδειγμα πως έχουμε συνηθίσει στην ασχήμια και δυσκολευόμαστε να την αναγνωρίσουμε».
----
Της εύχομαι να τα δει στον εαυτό της τα χειρότερα.