Με κάθε τρόπο και αφορμή οι άνθρωποι που συνειδητοποιημένα μάχονται για τα δικαιώματα των ζώων στη χώρα μας - και με το προσωπικό τους παράδειγμα αποδεικνύοντας έτσι ότι το είδος μας μπορεί να ζει φυσιολογικά και να παραμένει υγιές χωρίς να τρέφεται με ζωική πρωτεΐνη - συγκεντρώθηκαν για άλλη μια φορά στον πεζόδρομο της Ερμού στο κέντρο της Αθήνας το μεσημέρι της Κυριακής 9 Απριλίου και κρατώντας πλακάτ είπαν το αυτονόητο, έγιναν η κραυγή των ζώων που εκτρέφονται και βασανίζονται μέχρι θανάτου για να γίνουν τροφή. Μίλησαν για τα έθιμα που σκοτώνουν και φώναξαν γι' αυτήν την κατάφορη αδικία και την εργαλειακή σχέση του ζώου - άνθρωπος προς τα άλλα είδη ζώων.
Οι διαδηλωτές με πλακάτ, φωτογραφικό υλικό και μέσα από τα μεγάφωνα εξήγησαν ότι η κατανάλωση κρέατος δεν είναι απλά μια διατροφική συνήθεια. Είναι μια πράξη που βασίζεται στον άγριο αδυσώπητο βασανισμό και στην σφαγή με κάθε τρόπο άλλων ειδών, ενώ κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου απαραίτητο για την επιβίωση μας.
Όλοι αυτοί οι άνθρωποι – που φυσικά είναι λιγοστοί στο σύνολο του πληθυσμού – αντιμετωπίζονται από τους συνανθρώπους μας και τα Μ.Μ.Ε. κυρίως ως βλαμμένοι, απροσάρμοστοι, εξτρίμ τύποι, οι οποίοι αφού δεν τρώνε κρέας, τυρί και ό,τι προέρχεται από την συστηματική κακοποίηση ζώων, πως άραγε ζουν;
Η ελληνική κοινωνία – εξαιρετικά πίσω σε πολλά ζητήματα – αντιμετωπίζει ως ζώα με δικαιώματα μόνο τα σκυλιά και τα γατιά. Ενώ θεωρεί δικαίωμα του είδους μας την σφαγή, τον βασανισμό, την εκμετάλλευση μέχρι θανάτου όλων των άλλων ειδών γι’ αυτό και αντιμετωπίζει αυτούς τους ανθρώπους – που εντάσσονται στην πρωτοπορία του φιλοζωικού κινήματος – ως γραφικούς, απροσάρμοστους οι οποίοι δεν αντιλαμβάνονται τα έθιμα και τις παραδόσεις του τόπου αφού δεν θα φάνε την Κυριακή του Πάσχα σπληνάντερα, κοκορέτσια, γλώσσες αρνίσιες και άλλα είδη κρέατος λόγω της ημέρας.
Η διαμαρτυρία που πραγματοποιήθηκε στην Ερμού συγκέντρωσε περισσότερους διαδηλωτές από άλλες φορές και αυτό από μόνο του είναι αισιόδοξο μήνυμα καθώς δείχνει ότι το φιλοζωικό κίνημα και στην Ελλάδα υπερβαίνει εμπόδια και δηλώνει δημόσια το αυτονόητο. Ο άνθρωπος είναι ανεξέλεγκτος άρπαγας. Τα ζώα έχουν αξία και δικαιώματα όχι γιατί μας είναι «χρήσιμα» αλλά γιατί η γη ανήκει και σε αυτά.
Όλοι εσείς που αντιμετωπίζεται τους Βέγκαν και τον Βιγκανισμό ως κάτι το προβληματικό θα πρέπει να αναθεωρήσετε και αντικρίσετε κατάματα τι κάνει ο άνθρωπος στα ζώα τα οποία εκτρέφει. Είμαστε βέβαιοι ότι τις εικόνες φρίκης από τα σφαγεία, τη βιομηχανία γάλακτος, κρέατος, αυγών δεν θα τις αντέξετε…
To εξαιρετικά αδύνατο κυνηγόσκυλο, που εντόπισε μια τουρίστρια από τη Γαλλία και ζήτησε βοήθεια για τη σωτηρία του, πριν από μερικές μέρες εντόπισε τελικά χθες η Νέλλη Ζησιμοπούλου μέλος του «Συλλόγου Ζωόφιλων Ρεθύμνης» συνοδευόμενη από την Αστυνομία.
Όλα τα παιδιά των τάξεων των Δημοτικών Σχολείων της Πάρου θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα, που θα διεξαχθούν στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Συμβιώνω με τα Ζώα γύρω μου» της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας, που έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού σε συνεργασία με τις αρμόδιες Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Οι φωτογραφίες με κακοποιημένα γαϊδούρια, μουλάρια, άλογα καθημερινά βλέπουν το φως τη δημοσιότητας ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που τουρίστες επισκέπτονται τη νησιωτική και ηπειρωτική χώρα…