Έξω από το κατάστημα «Το καταφύγιο των κατοικίδιων» της Φιλησίας Χαλτσοτάκη, που βρίσκεται στη λεωφόρο Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό Αττικής, μια γυναίκα εγκατέλειψε δύο κούτες μέσα στις οποίες είχε κλείσει τρία γατάκια.
Μέσα σε μια από τις χαρτόκουτες, που είχε τυλίξει με γάζες, είχε αφήσει και μια δακρύβρεχτη επιστολή στην οποία έδινε πολλές ευχές για ανταμοιβή από τον θεό (!) προς εκείνη που ουσιαστικά της φόρτωσε τα μικρά…
Η δισέλιδη επιστολή...
Η ιδιοκτήτρια του πετ σοπ, που βρήκε στις 22 Ιουλίου τα μωρά να έχουν λαχανιάσει από την ζέστη, - αφού ήταν προφανώς για ώρες έτσι - κυριολεκτικά και καθόλου άδικα εξοργίστηκε με την ανευθυνότητα της συγκεκριμένης γυναίκας η οποία εγκατέλειψε τα γατάκια αποποιούμενη τις ευθύνες της βασιζόμενη στις ευαισθησίες κάποιους άλλου. Μάλιστα είχε το θράσος να γράψει ότι θα παρακολουθεί την εξέλιξη των γατιών μέσω facebook.
Οι ευχές δεν έχουν καμιά αξία όταν εγκαταλείπεις ζώα των οποίων την φροντίδα ανέλαβες...
Στο σημείωμα μεταξύ άλλων ανέφερε πόσο τα είχε φροντίσει όσο καιρό τα είχε, αφού τα βρήκε στο δρόμο και τα περιμάζεψε, τι τρώει το καθένα και ζητούσε να δοθούν για υιοθεσία κάτι που η ίδια δεν έκανε.
Τη θαλάσσια χελώνα που εντοπίστηκε τραυματισμένη, χτυπημένη στο κεφάλι στην παραλία Καραβοστάσι στην Πλύτρα Λακωνίας προσπάθησαν να σώσουν φιλόζωοι εθελοντές του συλλόγου «Τουλίπα Γουλιμή» ώστε…
Απέναντι από την ακαδημία του τένις στο Αττικό Άλσος στο Γαλάτσι της Αττικής σήμερα φιλόζωοι εντόπισαν νεκρά έως τώρα οκτώ σκυλιά που κάποιος δηλητηρίασε, ενώ…
Στις 22 Ιανουαρίου 2015 θα δικαστούν από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Καβάλας οι δύο υπάλληλοι του Δήμου Καβάλας που το πρωί της 6ης Μαΐου του 2014 ενώπιον δεκάδων αυτοπτών μαρτύρων με βίαιο τρόπο προσπάθησαν να πιάσουν έναν αδέσποτο στειρωμένο σκύλο που ζούσε στον περίβολο του νοσοκομείου της πόλης.