Στις 29 Ιανουαρίου έξω από ένα κατάστημα ειδών για κατοικίδια στη Λυκόβρυση της Αττικής κάποιoς εγκατέλειψε τη γάτα του αφήνοντας πάνω στο κλουβί μεταφοράς του ζώου ένα δακρύβρεχτο σημείωμα.
Ο Μάριος είναι έξι μηνών, αρσενικός γατούλης, εμβολιασμένος και μαθημένος σε σπίτι. Είναι φιλικός και χαδιάρης. Αν μπορείτε να του προσφέρεται ένα σπιτικό και είστε αυτοί που δεν θα τον εγκαταλείψουν ποτέ καλέστε στο τηλέφωνο: 6972005439.
Το σημείωμα πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι δακρύβρεχτο...
Όπως πολλές φορές έχουμε πει η εγκατάλειψη οικόσιτων ζώων συντροφιάς είναι ποινικό αδίκημα και η πράξη από μόνη της αποτελεί και κακοποίηση και ένδειξη αδιαφορίας για το τι μπορεί να συμβεί σ’ ένα ζώο που είναι για παράδειγμα μαθημένο να ζει σε σπίτι. Τα δακρύβρεχτα σημειώματα είναι η πάγια τακτική εκείνων που θέλουν να φορτώσουν σε άλλους το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν. Επίσης στη συγκεκριμένη περίπτωση διαπιστώνουμε πως αντιμετωπίζεται η φιλοζωική, οι εθελοντές της από κάποιους είναι οι άνθρωποι για όλες τις δουλειές! Αν κάποιος που αγαπάει τον σκύλο ή τη γάτα του αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να το αποχωριστεί τότε σίγουρα νοιάζεται για το που αυτό θα πάει και με ποιους θα ζήσει. Η εγκατάλειψη δείχνει ξεκάθαρα την ανυπαρξία ενδιαφέροντος για την τύχη του ζώου.
Στο κτηνιατρείο του Μιχάλη Δασκαλάκη μεταφέρθηκε για εξετάσεις ο σκύλος που εντοπίστηκε στις 14 Ιουνίου να περιφέρεται εξαθλιωμένος και εμφανώς σοβαρά άρρωστος στο χωριό Κόκκινος…
Για τη δολοφονία μιας ακόμα γάτας στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας μας ενημέρωσε ο Πολιτιστικός Φιλοζωικός Σύλλογος Τρίπολης. Στις 19 Ιανουαρίου ο φιλοζωικός φορέας στο facebook…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Αναβολή δόθηκε σήμερα από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης στον δικηγόρο του διοργανωτή των παράνομων αγώνων ικανοτήτων σκυλιών ράτσας Dogo Argentino που διοργανώθηκαν…
1 Σχόλιο
Alex76
Στο 99%+ των περιπτώσεων, κανεις ΔΕΝ ξερει ποιος και γιατι εγκατελειψε το ζωο που βρεθηκε, οποτε τρεχα γυρευε, μιλαμε σαν να ψάχνεις για ψυλλο στα αχυρα και ακομα χειροτερα...
Στο 99%+ των περιπτώσεων, κανεις ΔΕΝ ξερει ποιος και γιατι εγκατελειψε το ζωο που βρεθηκε, οποτε τρεχα γυρευε, μιλαμε σαν να ψάχνεις για ψυλλο στα αχυρα και ακομα χειροτερα...