Πραγματικά πρέπει να σταθείς πολύ τυχερός, αν σε νοιάζει, και δεν σε πιάνουν όλες αυτές οι σχετικές υστερίες, για να καταφέρεις να δεις φίδι να πίνει νερό στο φυσικό του περιβάλλον, σε κάποια στέρνα, σε κάποιο ρυάκι, σε κάποια γούρνα. Ακόμα πιο τυχερός πρέπει να είσαι για να καταφέρεις να το βιντεοσκοπήσεις.
Δυστυχώς εμείς κινηματογραφήσαμε το φίδι, που βλέπετε στο σχετικό βίντεο, να πίνει νερό μέσα στο κλουβί του σ’ ένα ερπετάριο. Σπάνιο – για εμάς τους μη ειδικούς το θέαμα – όμως και συνάμα θλιβερό. Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.
Την Κυριακή 1η Ιουλίου στις 11:00 η Οικολογική Κίνηση Μιραμβέλλου και το WWF Ελλάς, διοργανώνουν μία ακόμη δράση για τους υγρότοπους της πανέμορφης περιοχής του Μιραμβέλλου. Σκοπός αυτή τη φορά, είναι η προστασία και η ανάδειξη του υγρότοπου στην εκβολή ρύακα Καλού Ποταμού του Δήμου Αγίου Νικολάου.
Σκληρή κριτική στον Παναγιώτη Λαφαζάνη υπουργό Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας για όσα είπε σχετικά με το κυνήγι ασκεί ο Θέμης Δημητρακόπουλος συντονιστής της Ομάδας για τα Δικαιώματα/Προστασία των Ζώων - Τμήμα Οικολογίας - Περιβάλλοντος - Χωρικού Σχεδιασμού ΣΥ.ΡΙΖ.Α. καθώς από τον επικεφαλής του Υ.Π.Α.Π.ΕΝ. αυτή η επιζήμια το περιβάλλον και τα ζώα δραστηριότητα χαρακτηρίστηκε ψυχαγωγία, κοινωνική συναναστροφή και ένα από τα ωραιότερα σπορ!
Το «Δίκτυο Παρακολούθησης Υγρότοπων» της WWF επεκτείνεται από την Κρήτη και φτάνει μέχρι την Πάρο και τη Λέσβο. Το παράδειγμα του «Δικτύου για την Παρακολούθηση της Κατάστασης των Υγρότοπων της Κρήτης» δίνει το έναυσμα καθώς σε δύο μόλις χρόνια τουλάχιστον 60 ενεργοί πολίτες έχουν αναλάβει να επισκέπτονται και να παρακολουθούν συστηματικά τους υγρότοπους του νησιού, ενώ ενδιαφέρον για έμμεση υποστήριξη έχουν εκδηλώσει περισσότερα από 1.500 άτομα που συμμετείχαν σε πληθώρα συμβολικών δράσεων προβολής και προστασίας (οριοθετήσεις, καθαρισμοί, ξεναγήσεις).
2 Σχόλια
Θάνος
«Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.»
Κάτι που δεν ενδιαφέρει καθόλου τους μαμελούκους που πηγαίνουν και τα βλέπουν.
Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.
«Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.»
Κάτι που δεν ενδιαφέρει καθόλου τους μαμελούκους που πηγαίνουν και τα βλέπουν.
Μια χαρά τα γράψατε
Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.