Μέσα σε μερικά 24ωρα και αφού το ζώο πλέον τρέφεται, αρχίζει να στέκεται στα πόδια του, να μην παραπαίει και να παίζει με αυτούς που το προστατεύουν. Είναι Μπέλα, έτσι την ονόμασαν οι σωτήρες της, η οποία στις 26 Νοεμβρίου μπήκε στην αυλή ενός σπιτιού στην Κάλυμνο που βρίσκεται στην περιοχή του δρόμου η οποία ενώνει τον οικισμό Χωριό και το Άργος. Το ζώο ήταν ξεκάθαρα ένα βήμα πριν τον θάνατο και ουσιαστικά σαν να ζήτησε βοήθεια από τους ανθρώπους σε αυτό το σπίτι.
Οι εξετάσεις αίματος που έγιναν στο κτηνιατρείο της Στεφανίας Κουτσιλιέρη την επόμενη μέρα έδειξαν ότι δεν πάσχει από κάποια ασθένεια. Έχει μόνο έναν μικρό όγκο στους μαστούς και η κατάσταση του οφείλεται στον υποσιτισμό, όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η Σεβαστή Τσατάρου – Γερακιού, πρόεδρος της «ΦΙΛΟΖΩΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ», η οποία κλήθηκε να βοηθήσει το ζώο από τους ανθρώπους που το βρήκαν σε αυτήν την οικτρή κατάσταση.
Μόνο κόκκαλα ήταν το σκυλί...
Μάλιστα σύμφωνα με την κτηνίατρο, που εξέτασε τη σκυλίτσα, η οποία είναι περίπου επτά ετών, το ζώο πιθανότατα ήταν έγκλειστο για καιρό σε κάποιο κλουβί. Τα ακρωτηριασμένα αυτιά και η ουρά του δείχνουν ότι σε κάποιον ανήκε, και θυμίζουμε ότι το κόψιμο αυτιών - ουράς, που έχει υποστεί, απαγορεύεται στη χώρα μας πάνω από μια 20ετία.
Το αν κάποιος απελευθέρωσε το θηλυκό Ντόμπερμαν για να το σώσει ή αν το βασανιστής του το άφησε ελεύθερο για να πεθάνει δεν μπορούμε να γνωρίζουμε.
Τώρα πια η Μπέλα έχει μια ευκαιρία να ζήσει μια ζωή που δεν θα είναι μαρτύριο. Οι πληγές στο κορμί της, καθώς η ουρίτσα της ήταν ματωμένη, ίσως γιατί την χτυπούσε μέσα στο κλουβί του μαρτυρίου, θα επουλωθούν και σύντομα θα έχει πάρει και το σωστό βάρος.
Είναι μια σκυλίτσα, που τα πάει καλά με τα άλλα σκυλιά, αλλά όχι με τις γάτες και θα δοθεί για υιοθεσία στειρωμένη σε αυτούς που θα ανοίξουν το σπίτι τους και θα την κάνουν μέλος της οικογένειας τους. Στο βίντεο τη βλέπετε να παίζει. Ίσως να παίζει και για πρώτη φορά στη ζωή της.
Οι Καλύμνιοι, που ενδεχομένως γνωρίζουν σε ποιον αυτό το ζώο ανήκε, και δεν τον καταγγέλλουν στις αρχές είναι συνένοχοι στις πράξεις του. Δυστυχώς και στην Κάλυμνο θύματα κακοποίησης στα χέρια αδίστακτων ανθρώπων πέφτουν και τα οικόσιτα ζώα.
Στις 09:00 σήμερα το πρωί η Φλωρίκα Τσιρογιάννη, γραμματέας του Φιλοζωικού Συλλόγου Βόλου «Κόσμος και Φύση» απάντησε το τηλέφωνο της και άκουσε μια παιδική κοριτσίστικη φωνή να την ρωτά: «Φιλοζωική;». «Μάλιστα» απάντησε εκείνη… και τότε το κορίτσι της εξήγησε τι συμβαίνει… Διαβάστε τα όσα μας διηγήθηκε η κα Τσιρογιάννη και πάρτε κουράγιο. Άλλωστε τα παιδιά αυτού του τόπου είναι η μόνη ελπίδα.
Η Ντιάνα Σεγγερίδου εντόπισε χθες το γατάκι που βλέπετε στις φωτογραφίες στο κάστρο των Ιωαννίνων. Το μωρό ήταν εγκλωβισμένο σε δώμα του κάστρου επί της…
Μεγάλη νίκη υπέρ των δικαιωμάτων των ζώων πέτυχε το Ελληνικό Ταμείο Μέριμνας Ζώων «GAWF», το οποίο είχε μηνύσει τον κτηνοτρόφο της Ικαρίας, Λάμπρο Τσάνγκο, ο οποίος είχε διαρκώς δεμένα κάτω από άθλιες συνθήκες δύο σκυλιά. Το Πρωτοδικείο Σάμου αποφάσισε στις 26 Σεπτεμβρίου 2011 να του επιβάλει την ανώτατη ποινή, που προβλέπεται για το αδίκημα, δηλαδή ποινή φυλάκισης 6 μηνών με αναστολή.