Το φράγμα του Πηνειού στον νομό Ηλείας, που είναι κοντά στο κέντρο της Ήλιδας, χρησιμοποιείται από τους ντόπιους ως τάφος για τα ανεπιθύμητα σκυλιά γι’ αυτό και στο σημείο εντοπίζονται ζωντανά – τα πιο τυχερά – και νεκρά δεκάδες άλλα.
Ο Γιώργος Δημητρόπουλος και η Άρτεμη Δημητροπούλου εντόπισαν τα δύο σκυλιά, που βλέπετε, εξαντλημένα προφανώς από την ασιτία και τις κακουχίες και κάνουν προσπάθεια να πιάσουν γι’ αυτό και ζήτησαν τη συνδρομή του www.zoosos.gr.
Συγκεκριμένα επισημαίνουν τα εξής: Σήμερα το πρωί εντοπίσαμε τυχαία μέσα στο φράγμα Πηνειού στο Κέντρο Ήλιδας 2 σκυλιά εμφανώς αδυνατισμένα.
Αρχικά θεωρήσαμε ότι θα μπορούσαν να βγουν από εκεί μέσα αλλά κάποιοι που έμεναν εκεί κοντά μας διαβεβαίωσαν ότι δεν μπορούν να βγουν μόνα τους έξω. Μας είπαν μάλιστα ότι κατά καιρούς έρχονται κάποιοι και εγκαταλείπουν μέσα στο φράγμα τα σκυλιά που θέλουν να ξεφορτωθούν.
Υπάρχει σκάλα που κατεβαίνει μέχρι κάτω αλλά αν ένα σκυλί βρεθεί μέσα στο φράγμα δεν μπορεί μετά να βγει έξω, ακόμα και αν ανέβει μέχρι την αρχή της σκάλας, γιατί στην αρχή της σκάλας υπάρχει ένα σίδερο μεγάλο σε μήκος το οποίο δεν μπορεί ένα σκυλί να το πηδήσει (το δείχνω στη φωτογραφία με κόκκινο βέλος).
Το συγκεκριμένο σημείο πρέπει να επιληφθεί ο δήμος και να το διορθώσει έτσι ώστε η σκάλα να φτάνει μέχρι επάνω και έτσι όσα σκυλιά βρίσκονται μέσα να μπορούν να βγουν έξω και να μην επαναληφθούν ανάλογα φαινόμενα στο μέλλον.
Στην αρχή της σκάλας βρήκαμε ένα λουρί που δείχνει ότι κάποιος έσυρε τα σκυλιά μέχρι το συγκεκριμένο σημείο και μετά τα κατέβασε κάτω.
Κατεβήκαμε προκειμένου να τα ανεβάσουμε επάνω, καλέσαμε και την Πυροσβεστική, αλλά τα σκυλιά είναι φοβικά και δεν πλησιάζουν.
Στον χώρο βρέθηκαν πολλά κρανία και οστά από σκυλιά που δείχνει ότι πολλά σκυλιά εγκλωβίστηκαν και βρήκαν τραγικό τέλος μέσα στο φράγμα.
Ζητάμε οποιαδήποτε βοήθεια να πιάσουμε και να απεγκλωβίσουμε τα σκυλιά αυτά γιατί εκεί μέσα είναι καταδικασμένα να πεθάνουν αργά και βασανιστικά από πείνα…».
Ανοιχτή επιστολή προς τους Δήμους Ιστιαίας – Αιδηψού και Μαντουδίου Λίμνης – Αγίας Άννας απευθύνει το Φιλοζωικό Σωματείο Βόρειας Εύβοιας «Ήρα» ζητώντας την παραχώρηση χώρου για τη δημιουργία καταφυγίου για τ’ αδέσποτα της περιοχής. Όπως αναφέρεται στην επιστολή, που εστάλη στους αρμοδίους στις 27 Μαρτίου 2014, οι αποφάσεις των δημοτικών συμβουλίων προς αυτή την κατεύθυνση ήταν ομόφωνες αλλά μέχρι τώρα τίποτα δεν έχει γίνει.
Έκκληση μέσω facebook απευθύνει η Βαρβάρα Λιόντου για τη διάσωση μιας γάτας που πυροβολήθηκε στα Άνω Λιόσια Αττικής και αιμορραγεί. To τραυματισμένο ζώο βρίσκεται μέσα…
Συνελήφθη και καταδικάστηκε! Με την ποινή του ενός έτους φυλάκιση (εξαγοράσιμη) με αναστολή και 5.000 ευρώ χρηματικό πρόστιμο καταδικάστηκε στις 22 Αυγούστου από το Αυτόφωρο…