Στο κτηνιατρείο του Ζαχαρία Ντούρου μετέφερε σήμερα η Σμαρώ Μπαλάση τον τυφλό σκύλο που εντόπισε χθες στην παραλία της Νέας Κίου Αργολίδας σε άθλια κατάσταση να κινδυνεύει με πνιγμό καθώς λόγω της τυφλότητας του έμπαινε στη θάλασσα και απομακρυνόταν από την ακτή.
Το ζώο που είναι ηλικίας περίπου 8 ετών έχει το ένα πόδι του σπασμένο και έχει κολλήσει στραβά ενώ ζημιά από παλιότερο τραυματισμένο έχει και το γόνατο του. Οι αιματολογικές εξετάσεις που του έγιναν έδειξαν ότι πάσχει ευτυχώς μόνο από ερλιχίωση.
Το σκυλί που είναι θαύμα το ότι ζει αν και δεν βλέπει είναι εξαιρετικά αδύνατο, έχει αναιμία, πολλά δαγκώματα από άλλα σκυλιά και είναι γεμάτος τσιμπούρια ενώ από τα αυτιά του έτρεχε αίμα από την μόλυνση ενώ μάλιστα το ένα πτερύγιο του ωτός του είναι κομμένο μέχρι μέσα.
Ο Κούκλος μας χρειάζεται...
Η Σμαρώ Μπαλάση κάνει έκκληση για να καλυφθεί το ποσό της θεραπείας του αλλά κυρίως να βρεθεί ένα σπίτι γι’ αυτό το πλάσμα που δεν μπορούσε να το αφήσει να βασανίζεται στους δρόμους. Αν μπορείτε να συνδράμετε για τον Κούκλο – έτσι τον ονομάτισε – καλέστε στο τηλέφωνο: 6956142061 καθώς το κόστος της εξέτασης είναι 75 ευρώ. Το ζώο είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί συστηματική φροντίδα για να συνέλθει.
Πέρδικες, κότες, πάπιες, χήνες, κοτοπουλάκια και κατσικάκια (!) μέσα σε κλουβιά βρίσκει κανείς σε κατάστημα πώλησης κατοικίδιων που βρίσκεται επί της οδού Αγίου Φανουρίου στο Ίλιον της Αττικής. Ζώα που ασφυκτιούν για λίγο αέρα και περνούν μαρτυρικό βίο στοιβαγμένα σε ακατάλληλα κλουβιά. Πτηνά και όχι μόνο τα οποία είναι τοποθετημένα και πάνω στο πεζοδρόμιο.
Μετά την καταγγελία από την αυτόπτη μάρτυρα σχηματίζεται δικογραφία σε βάρος της ηλικιωμένης γυναίκας που κοπάνησε έναν αδέσποτο σκύλο, πετώντας τη μαγκούρα της πάνω στο…
Καταγγελία στο Αστυνομικό Τμήμα Κρεστενών κατέθεσαν μέλη του Φιλοζωικού Συλλόγου Κρεστενών «Νοιάζομαι» καθώς στο χωριό Μακρίσια στην Ηλεία ένα μικρόσωμο σκυλί εντοπίστηκε σήμερα σκελετωμένο με…