Καταγγελία στο Αστυνομικό Τμήμα Νεάπολης Λακωνίας κατάθεσε σήμερα η πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Μονεμβασιάς, Χρυσούλα Παράσχου – Καστανιά, και ο γραμματέας του συλλόγου, Κυριάκος Παράσχος, καθώς μετά από έρευνα διαπίστωσαν πως μέσα σ’ έναν ελαιώνα στην περιοχή της Νεάπολης κοντά στην εθνική οδό τουλάχιστον 15 σκυλιά ήταν αλυσοδεμένα στις ελιές με «σπιτάκια» βαρέλια και κάδους σκουπιδιών χωρίς τροφή και νερό.
Για τα σκυλιά που εντοπίστηκαν - ανάμεσα σε πρόβατα - σε άθλια κατάσταση, όπως μπορείτε να δείτε και στα βίντεο, οι φιλόζωοι ενημερώθηκαν από Γερμανούς τουρίστες οι οποίοι διαπίστωσαν την εξαθλίωση τους και την έκθεση τους σε καιρικές συνθήκες παντός είδους, χωρίς ούτε τα βασικά, μέσα στις λάσπες και στον βούρκο.
Είναι άξιο απορίας γιατί ο δράστης δεν συνελήφθη στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας αν και στην Αστυνομία οι φιλόζωοι έδωσαν αντίγραφα που οπτικοακουστικού υλικού που τράβηξαν εκεί σήμερα.
Κατά τη διάρκεια της έρευνας που έκαναν σήμερα, οι εκπρόσωποι του συλλόγου, όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η κα Παράσχου - Καστανιά, είδαν μια γυναίκα που βρήκε από ένα σπίτι κοντά στον ελαιώνα και ενοχλημένη από την παρουσία τους δήλωσε ότι τα σκυλιά είναι του άντρα της και «είναι μια χαρά» ενώ τους ρώτησε «με τι δικαίωμα μπήκαν στον χωράφι τους».
Τρύπια βαρέλια και με αλυσίδες μισού μέτρου δεμένα τα ζώα από τους κορμούς των δέντρων...
Οι φιλόζωοι πήγαν αμέσως περίπου στις 14:30 στο Α.Τ. Νεάπολης και κατέθεσαν τα βίντεο και το φωτογραφικό υλικό. Εντούτοις δύο ώρες αργότερα και μέχρι να φτάσει περιπολικό από τους Μολάους έως τον ελαιώνα ο βασανιστής των σκυλιών είχε εξαφανίσει τα περισσότερα σκυλιά και όλα τα βαρέλια, ό,τι αποδείκνυε την παρουσία τους εκεί. Είχε αφήσει μόνο τέσσερα σκυλιά που είχε σε ξύλινα σπιτάκια και ήταν τσιπαρισμένα.
Περισσότερα από 15 σκυλιά σε αυτήν την κατάσταση.
Ο δράστης, κατέθεσε στην Αστυνομία, αλλά δεν συνελήφθη στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας παρά το γεγονός ότι τα βίντεο αποδεικνύουν την κακοποίηση των σκυλιών του, που είναι περισσότερα από 15, και πλέον αυτό το οποίο επείγει είναι να βρεθούν που έχει μεταφέρει τόσα εξαθλιωμένα ζώα ο βασανιστής τους.
Με ποινή φυλάκισης έξι μήνες με τριετή αναστολή καταδικάστηκε σήμερα από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Χανίων μια γυναίκα, κάτοικος Χανίων, που συστηματικά και για χρόνια…
Οι πρακτικές του δημάρχου Βόλου Αχιλλέα Μπέου είναι βέβαιο ότι αργά ή γρήγορα θα οδηγήσουν στο θάνατο τα περισσότερα από τα 180 σκυλιά που ζουν αιχμάλωτα στον περιφραγμένο χώρο στην ορεινή περιοχή Γλαφυρές, που κάποιοι αρέσκονται να το χαρακτηρίζουν ως «Δημοτικό Καταφύγιο Βόλου».
Την Πέμπτη 7 Ιουλίου στις 09:00 αναμένεται να εκδικαστεί από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σερρών η υπόθεση της κακοποίησης μιας γάτας από έναν 70χρονο κάτοικο των…