Με μια σειρά από καλογυρισμένα βίντεο το Υπουργείο Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος της Κυπριακής Δημοκρατίας ενημερώνει του κατοίκους του νησιού και προσπαθεί να προβληματίσει αναφορικά με τα ζητήματα της εγκατάλειψης ζώων συντροφιάς (καθώς και εκεί ο αριθμός των αδέσποτων είναι μεγάλος), της κακοποίησης τους, που μόνο σπάνια δεν είναι και εκεί και φυσικά της αναγκαιότητας της στείρωσης γατιών και σκυλιών.
Στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Σύρου απευθύνθηκαν με επιστολή που εστάλη στις 10 Ιουλίου 2012 η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων ζητώντας την απαγόρευσης του κυνηγιού στο νησί της Κύθνου.
Στην «Άποψη», την εβδομαδιαία τοπική εφημερίδα των Μεγάρων, δημοσιεύτηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 2011 η συνέντευξη που πήρε η Νατάσα Μελετίου από τον δημοτικό σύμβουλο και διευθυντή του Δημοτικού Κτηνιατρείου, Γιάννη Δήμα. Ο κ. Δήμας επί της ουσίας μιλώντας για την αντιμετώπιση του τόσο σοβαρού προβλήματος όπως είναι τα αδέσποτα σε κάθε περιοχή, νομό, δήμο, γειτονιά δίνει την πιο λογική απάντηση: «Δεν βλέπω άλλη αντιμετώπιση, εκτός από τις στειρώσεις».
Έκκληση απευθύνει ο Φιλοζωικός Σύλλογος Κρεστένων «Νοιάζομαι» ο οποίος για λόγους ασφαλείας στις 24 Ιουλίου αναγκάστηκε να απομακρύνει από το καταφύγιο του τα 150 σκυλιά…