Το Φιλοζωικό Σωματείο Ερέτριας «Ο Άργος» έφερε στη δημοσιότητα ένα ακόμα έγκλημα, καθώς κάποιος απαγχόνισε μια γάτα στο μαρμαράδικο που βρίσκεται στα Πλακάκια στην περιοχή της Ερέτριας στην Εύβοια.
Το δύστυχο ζώο, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, εντοπίστηκε χθες το μεσημέρι. Ο δράστης το κρέμασε με σύρμα για να το βλέπουν όλοι. Φυσικά και σε αυτή την περίπτωση κανείς δεν ξέρει, δεν είδε, δεν άκουσε το παραμικρό για το έγκλημα.
Λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Τετάρτης ένα άλογο έχασε τη ζωή του σε τροχαίο καθώς χτυπήθηκε από διερχόμενο όχημα στον παραλιακό δρόμο της Νέας Κίου – Άργους. Το ζώο, του οποίου ο ιδιοκτήτης δεν έχει εντοπιστεί, έπεσε πάνω στο αυτοκίνητο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί θανάσιμα το ίδιο στο κεφάλι και στην κοιλιά ενώ τραυματίστηκαν και οι δύο επιβαίνοντες στο Ι.Χ. και μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο ενώ μεγάλες υλικές ζημιές υπέστη και το όχημα.
Η φωτογραφία, που βλέπετε, κάνει εδώ και μερικές ώρες τον γύρο του διαδικτύου μέσω facebook. O διαχειριστής της σελίδας «ΛΥΣΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ.Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΧΤΗΠΗΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ» γράφει ότι τους εστάλη από φίλο του γκρουπ, o οποίος ανέφερε πως στα Κουφονήσια (ένα μικρό νησάκι απέναντι από τη Νάξο με μόλις 350 κατοίκους) κάποιοι συστηματικά δύο – τρεις φορές τον μήνα εν είδει «παιχνιδιού» χρησιμοποιούν τα αεροβόλα τους και βάζουν στο σημάδι τα ζώα.
Στο κτηνιατρείο του Χάρη Ντούρου μεταφέρθηκε χθες λίγο μετά τις 17:00 πολύ σοβαρά τραυματισμένο το θηλυκό σκυλί που ο ιδιοκτήτης του αφού το πλάκωσε στο…
3 Σχόλια
MARIA VLACHOU
Γιατί???
Τους ενοχλούν η φύση,τα ζώα, οι άνθρωποι.
Εύχομαι να βρούν αυτό που τους αξίζει.
Πρέπει να αρχίσουν να πληρώνουν οι δήμοι για αυτά τα εγκλήματα,
μόνο τότε θα ανοίξουν στόματα,μάτια,αυτιά.
ALO ENA SAPIO DIPODO ANAMESA MAS. POSOI EINAI, THEE MOU? POU EISAI, ATIME, KAI DEN TOUS KSEKANEIS ME ENA FYSIMA? GIATI AFYNEIS NA PETHANOUN ETSI TA ATHOA PLASMATA TIS PLASIS SOU?
TELIKA....DEN YPARXEIS.
Γιατί???
Τους ενοχλούν η φύση,τα ζώα, οι άνθρωποι.
Εύχομαι να βρούν αυτό που τους αξίζει.
Πρέπει να αρχίσουν να πληρώνουν οι δήμοι για αυτά τα εγκλήματα,
μόνο τότε θα ανοίξουν στόματα,μάτια,αυτιά.
ALO ENA SAPIO DIPODO ANAMESA MAS. POSOI EINAI, THEE MOU? POU EISAI, ATIME, KAI DEN TOUS KSEKANEIS ME ENA FYSIMA? GIATI AFYNEIS NA PETHANOUN ETSI TA ATHOA PLASMATA TIS PLASIS SOU?
TELIKA....DEN YPARXEIS.
ΝΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ ΣΚΑΤΟΨΥΧΕ, ΚΤΗΝΟΣ.
ΑΙ ΣΙΧΤΗΡ ΠΑΛΙΟΚΕΡΑΤΑ, ΑΠΑΝΡΘΩΠΕ