Ένα αρκουδάκι περίπου 7 μηνών απεγκλώβισε τη Δευτέρα 27 Ιουλίου η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης (Ο.Α.Ε.) του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ στη Μεσοποταμία Καστοριάς. Το αρκουδάκι, όπως επισημαίνει με ανακοίνωση της η περιβαλλοντική οργάνωση, είχε πιαστεί σε συρματόπλεγμα στην προσπάθειά του να ξεφύγει από αγέλη σκύλων. Με γρήγορες ενέργειες η Ο.Α.Ε. κατάφερε να το απεγκλωβίσει κόβοντας το πλέγμα.
Η επιχείρηση έγινε πολύ προσεκτικά, καθώς υπήρχε ο κίνδυνος να εμφανιστεί η μητέρα του. Ευτυχώς όλα κύλησαν ομαλά κι αμέσως μετά την απελευθέρωσή του έτρεξε προς το δάσος και πιθανότατα επανενώθηκε με τη μητέρα του, αφού έπειτα από σχετικό έλεγχο που έγινε τις επόμενες ώρες στην περιοχή δεν βρέθηκε το αρκουδάκι.
Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ ευχαριστεί τους περίοικους που ενημέρωσαν άμεσα για το περιστατικό συμβάλλοντας έτσι στην αίσια έκβαση!
Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, μέλος της Ο.Α.Ε., επισήμανε τα εξής με ανάρτηση του στο facebook στις 29 Ιουλίου: «Πραγματικά ο ατίθασος και επιθετικός μικρός είχε ένα αίσιο τέλος στον εγκλωβισμό του. Όσο για εμάς περιμέναμε μην αισθανθούμε στην πλάτη το χέρι τής μαμάς του για να μας βοηθήσει στον απεγκλωβισμό ... ευχαριστώ τα παιδιά από την Μεσοποταμία για την ουσιαστική βοήθεια τούς.
Η Ιωάννα είναι μια νεαρή θηλυκή χελώνα Caretta caretta έφτασε από την Αλεξανδρούπολη στις 5 Ιουλίου στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων χελωνών, που λειτουργεί ο ΑΡΧΕΛΩΝ στην Γλυφάδα Αττικής. Η Ιωάννα ήταν σοβαρά χτυπημένη στο κεφάλι γι’ αυτό και αρχικά μεταφέρθηκε από την Αλεξανδρούπολη στη Θεσσαλονίκη και στην Κτηνιατρική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, όπου έλαβε τις πρώτες βοήθειες.
Αν η παραδειγματική τιμωρία των δραστών, που κακοποιούν ζώα, είναι ένας τρόπος συμμόρφωσης των ενηλίκων τότε τα μαθήματα στα παιδιά είναι η μόνη μέθοδος που θα μας εξασφαλίσει ότι οι επόμενες γενιές θα σταματήσουν τα εγκλήματα εις βάρος αυτών των ανυπεράσπιστων πλασμάτων.
Καταδικάστηκε από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σερρών ο άνδρας που εντοπίστηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 2013 να σέρνει τον σκύλο του επί τέσσερις ώρες με το μηχανάκι του ενώ ήταν σε κατάσταση μέθης. Όλα αυτά συνέβησαν στο χωριό Κάτω Καμήλα Σερρών και δύο νέα παιδιά, που δεν άντεξαν να βλέπουν το ζώο να βασανίζεται, τον σταμάτησαν κάλεσαν την Αστυνομία επικοινώνησαν με το Φιλοζωικό Όμιλο Σερρών (Φ.Ο.Σ.) και έτσι ο δράστης συνελήφθη.