Εγκλωβισμένο μέσα σ’ ένα κανάλι στην Καρδίτσα εντόπισε χθες το πρόβατο που βλέπετε στις φωτογραφίες μια κοπέλα που έκανε ποδηλασία στην περιοχή. Η γυναίκα επικοινώνησε με τον Φιλοζωικό Όμιλο Καρδίτσας (Φ.Ο.Κ.) και οι εθελοντές του μετά από πολύ κόπο και αρκετές ώρες κατάφεραν να βγάλουν το πρόβατο από το νερό χρησιμοποιώντας ιμάντες.
Κανείς δε γνωρίζει πόσες μέρες ήταν το ζώο μέσα στο νερό.
Το στέγνωσαν.
Το ζώο ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο, αφού βρισκόταν εκεί μάλλον για μέρες και δυσκολευόταν να μετακινηθεί ενώ την κατάσταση χειροτέρευε και η μεγάλη κλίση του εδάφους.
Και το μετέφεραν σε ασφαλές χώρο για να συνέλθει.
Τα πόδια του προβάτου είχαν πρηστεί από το κρύο και οι εθελοντές του Φ.Ο.Κ. αφού το απεγκλώβισαν και το στέγνωσαν, το μετέφεραν σε στάβλο. Εκεί του έβαλαν τροφή και το σκέπασαν για να ζεσταθεί ενώ του έδωσαν και αντιβίωση ακολουθώντας τις οδηγίες του κτηνιάτρου.
Θα χρειαστεί εκείνους που θα το κάνουν μέλος της οικογένειας τους και δεν θα το σφάξουν!
Μετά την επιτυχή επιχείρηση διάσωσης οι εθελοντές του Φ.Ο.Κ. θα αναζητήσουν γι’ αυτό το πλάσμα μια καλή οικογένεια που θα το υιοθετήσει και δεν θα το σφάξει το Πάσχα.
Είκοσι πλαστικά κρεβατάκια για σκύλους παρέδωσε την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου στο Δημοτικό Κυνοκομείο Λάρισας η Μάρσα Δημοπούλου εκ μέρους της ομάδας «The Penny Marathon» που…
Της Πόλυς Ιωαννίδου αντιπροέδρου του συλλόγου «Φίλοι των Ζώων Δράμας»
Τους συνάντησα στην παραλία Κόμητο στην Σύρο. Ήρθαν με το μηχανάκι μαζί, ο 65χρονος άνδρας και ο σκυλάκος πίσω στο τελάρο. Πήδηξε κατευθείαν ο σκύλος και ακολούθησε τον άνδρα μέσα στην θάλασσα.
Κέρδισε τις καρδιές των παιδιών το ντοκιμαντέρ του Ηλία Χωραφά «ΑΔΕΣΠΟΤΑ στην καρδιά της Αθήνας» που προβλήθηκε σήμερα στον Δημοτικό Κινηματογράφο «Απόλλωνας» του Δήμου Αιγιαλείας.…
Θαυμασια η δραση σας, σας συγχαιρω με ολη μου την καρδια!
Για την επομενη φορα, και για οσους δεν εχουν να κανουν καθε μερα με ζωα εκτροφης, υπαρχει ενας πολυ πιο απλος και σιγουρος τροπος μεταφορας των προβατων, οταν εχουν ξεφυγει απο το κοπαδι και ειναι σε κινδυνο:
Τους ακινητοποιουμε τα πισω και τα μπροστινα ποδια με τα χερια μας, και τα μεταφερουμε ετσι εξω απο την εστια κινδυνου.
Στην προκειμενη περιπτωση αυτο θα ηταν πολυ πιο απλο γιατι ησαν δυο ατομα, συνηθως τα προβατα ειναι και καπως βαρεια.
Τα προβατα πεφτουν σε ενα ειδος παθητικης αδρανειας οταν μπουν σε νερο. Αρχιζουν αμεσως να βελαζουν.
Το ζωο θα πρεπει να ηταν οντως πολυ αποδυναμωμενο, γι αυτο και δεν αντισταθηκε, ουτε και βελαξε καν.
Πριν απο καποιους μηνες ειχα να κανω ακριβως με ενα ιδιο περιστατικο, και συγκεκριμμενα με τα προβατα του γειτονα μου-κτηνοτροφου. Το ζωο δεν ειχε πεσει μονο στο ποταμι, αλλα ειχε τυλιχτει και ο λαιμος του μεσα στο πλαστικο δυχτι με το οποιο περιφραζουν οι βλαχοι εδω τα ζωντανα τους για να μην φευγουν.
Εκοψα το δυχτι με την ταναλια, το σηκωσα απο τα πισω ποδια μονο γιατι ηταν βαρυ, κι αυτο αρχισε να προχωραει με τα μπροστινα, μεχρι που ξαναβρηκε το κοπαδι του.
Τα προβατα ειναι ζωα που ζουν μονο σε κοπαδια, φροντιστε να του εξασφαλισετε τουλαχιστον εναν ακομα συγκατοικο στο καινουργιο του «σπιτι».
Venus
Χίλια μπράβο δεν αρκούν γι΄αυτή την πράξη.
Θαυμασια η δραση σας, σας συγχαιρω με ολη μου την καρδια!
Για την επομενη φορα, και για οσους δεν εχουν να κανουν καθε μερα με ζωα εκτροφης, υπαρχει ενας πολυ πιο απλος και σιγουρος τροπος μεταφορας των προβατων, οταν εχουν ξεφυγει απο το κοπαδι και ειναι σε κινδυνο:
Τους ακινητοποιουμε τα πισω και τα μπροστινα ποδια με τα χερια μας, και τα μεταφερουμε ετσι εξω απο την εστια κινδυνου.
Στην προκειμενη περιπτωση αυτο θα ηταν πολυ πιο απλο γιατι ησαν δυο ατομα, συνηθως τα προβατα ειναι και καπως βαρεια.
Τα προβατα πεφτουν σε ενα ειδος παθητικης αδρανειας οταν μπουν σε νερο. Αρχιζουν αμεσως να βελαζουν.
Το ζωο θα πρεπει να ηταν οντως πολυ αποδυναμωμενο, γι αυτο και δεν αντισταθηκε, ουτε και βελαξε καν.
Πριν απο καποιους μηνες ειχα να κανω ακριβως με ενα ιδιο περιστατικο, και συγκεκριμμενα με τα προβατα του γειτονα μου-κτηνοτροφου. Το ζωο δεν ειχε πεσει μονο στο ποταμι, αλλα ειχε τυλιχτει και ο λαιμος του μεσα στο πλαστικο δυχτι με το οποιο περιφραζουν οι βλαχοι εδω τα ζωντανα τους για να μην φευγουν.
Εκοψα το δυχτι με την ταναλια, το σηκωσα απο τα πισω ποδια μονο γιατι ηταν βαρυ, κι αυτο αρχισε να προχωραει με τα μπροστινα, μεχρι που ξαναβρηκε το κοπαδι του.
Τα προβατα ειναι ζωα που ζουν μονο σε κοπαδια, φροντιστε να του εξασφαλισετε τουλαχιστον εναν ακομα συγκατοικο στο καινουργιο του «σπιτι».
Venus