Τον σκύλο που ζούσε στα Ξανθόγεια Πέλλας και δεν μπορούσε ουσιαστικά να κουνηθεί αφού κάτω από την κοιλιά του κρεμόταν ένας όγκος βάρους έξι κιλών έσωσαν μέλη του Φιλοζωικού Συλλόγου Έδεσσας.
Για την κατάσταση του σκυλιού ενημερώθηκαν τυχαία από μια ανάρτηση στο facebook, που την είδαν δύο μέρες πριν από τα Χριστούγεννα. Ένας άνδρας, ο Μιχάλης Γεωργίου, στις 23 Δεκεμβρίου δημοσίευσε φωτογραφίες του ζώου γράφοντας τα εξής: «Κυκλοφορεί στα Ξανθόγεια εδώ και μήνες σ αυτή την κατάσταση, κάποιος πρέπει να κάνει κάτι» μάλιστα στα σχόλια εξηγούσε ότι το ζώο βρίσκεται πίσω από την εκκλησία. Έτσι μετά από αυτό ο Βασίλης Γιαννακέρης υπεύθυνος του Δημοτικού Κυνοκομείου Έδεσσας και η Κατερίνα Καλτσά πρόεδρος του συλλόγου πήγαν επί τόπου και έπιασαν τη σκυλίτσα, την οποία μετέφεραν σε κτηνιατρείο για να χειρουργηθεί.
Στην ανακοίνωση του ο Φιλοζωικός Σύλλογος Έδεσσας εξηγεί ότι «Την επόμενη κιόλας μέρα, ο υπεύθυνος του καταφυγίου κατάφερε να πιάσει το δύστυχο ζώο, ώστε να προλάβει να χειρουργηθεί πριν τις γιορτές.
Η ηλικία της Νάνσυ είναι πάνω από 10 ετών... Οι εξετάσεις της δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό πέρα από αναιμία. Στο χειρουργείο έχασε πάρα πολύ αίμα... Ο όγκος της ζύγιζε 5,900 κιλά και η ίδια είναι περίπου 23. Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει οικονομικά το σύλλογό μας, με σκοπό να καλύψουμε το χρέος μας προς τον κτηνίατρο, θα ήταν πραγματικά πολύ σημαντικό, καθώς έχει λήξει η σύμβαση μεταξύ Δήμου και κτηνιάτρου για φέτος, εξαιτίας πολλών περιστατικών που αντιμετωπίσαμε καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, με αποτέλεσμα να χρεωνόμαστε κάθε έκτακτη περίπτωση που προκύπτει, φτάνοντας να χρωστάμε ήδη τουλάχιστον 500 ευρώ. Τηλ. επικοινωνίας: 6986746436, 6996857444».
Χρειάζεται σπιτικό
Δώδεκα μέρες μετά τη χειρουργική επέμβαση δημοσιεύτηκε το βίντεο που βλέπετε και η χαρά της σκυλίτσας που μπορεί να τρέχει, να κινείται και να παίζει σαν κουτάβι δεν περιγράφεται… Αν μπορείτε να προσφέρετε σε αυτό το πλάσμα ένα υπέροχο σπιτικό, να γίνεται η οικογένεια του επικοινωνήστε με τον σύλλογο μέσω facebook εδώ.
Η Νάνσυ, έτσι την ονόμασαν, δεν πρέπει να επιστρέψει σ’ αυτό το χωριό στο οποίο όλοι έβλεπαν το πολυετές μαρτύριο της και κανείς δεν νοιάστηκε να τη βοηθήσει.
Τα σκυλιά του καταφυγίου, τα αδέσποτα που ζουν ελεύθερα στα όρια του Δήμου (ή και αυτά που έχουν επανενταχθεί στο φυσικό τους περιβάλλον), δίνονται με μικροτσίπ, εμβολιασμένα, αποπαρασιτωμένα, με βιβλιάριο υγείας, έλεγχο από τον κτηνίατρο και με την προϋπόθεση να στειρωθούν στην κατάλληλη ηλικία όσα δεν είναι στειρωμένα. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 6986746436, 6996857444.
Τα 6 κουταβάκια, που εντοπίστηκαν μόνα τους σε ορεινή περιοχή του Αγίου Γεωργίου Λασιθίου στην Κρήτη, διασώθηκαν στις 8 Ιανουαρίου χάρη στις φιλότιμες προσπάθειες δύο…
Η συγγραφέας Παυλίνα Παμπούδη με πολυποίκιλη συγγραφική παραγωγή σε διαφορετικά είδη λόγου (ποίηση, πεζό, παραμύθια για μεγάλους και μικρούς, τραγούδια, μεταφράσεις) θα επισκεφθεί το 2ο Γυμνάσιο και στο 3ο Ενιαίο Λύκειο Γιαννιτσών την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου.
Στο κάλεσμα της Νίκης Αβδελιώτη ανταποκρίθηκε χθες το βράδυ ο Νίκος Αδαμόπουλος μέλος της ομάδας «Special Team Animal Rescue» και έτσι το γατάκι που είχε…