Η αδέσποτη σκυλίτσα που βλέπετε στις φωτογραφίες, συχνάζει στο κόκκινο περίπτερο, στην πόλη της Έδεσσας και είναι πολύ γνωστή σε όλους στην περιοχή. Είναι ένα χαρούμενο σκυλάκι που παρασύρθηκε χθες μαζί με έναν ακόμα αδεσποτάκο από τα ορμητικά νερά του καταρράκτη της Έδεσσας.
Δείτε εδώ το σχετικό βίντεο της διάσωσης που τράβηξε ο Πέτρος Μητσαράκης.
Τα ζώα τα εντόπισαν εκδρομείς και κάλεσαν σε βοήθεια. Στο σημείο έσπευσαν ο υπεύθυνος του καταφυγίου Έδεσσας και φιλόζωοι εθελοντές.
Μετά από τέσσερις ώρες μεγάλης προσπάθειας κατάφεραν να τα απεγκλωβίσουν και να τα ανασύρουν από το ποτάμι.
Οι προσπάθειες των διασωστών ελπίζουμε και εμείς να γίνουν παράδειγμα προς όλους μας. «Είστε ήρωες» τονίζει η Ομάδα Εθελοντών του Καταφυγίου Έδεσσας.
Κάθε μέρα και καλύτερα είναι η αδέσποτη γατούλα που εντοπίστηκε στην οδό Αλαμάνας στη Βούλα Αττικής σοβαρά τραυματισμένη καθώς το αντιπαρασιτικό περιλαίμιο που κάποιος της…
Τα μέλη του συλλόγου «Φιλοζωική Ομάδα Σύρου» όπως και κάθε χρόνο έτσι και φέτος έκοψαν τις πρωτοχρονιάτικες βασιλόπιτες τους παρέα με τα 60 ζώα του καταφυγίου που βρίσκεται στην περιοχή Λαζαρέτα.
https://www.facebook.com/video.php?v=926686444013880
το βιντεο της διασωσης