Στειρώσεις και εμβολιασμοί αδέσποτων από τον Δήμο Λευκάδας
Το Δημοτικό Κτηνιατρείο Λευκάδας, που λειτουργεί σε συνεργασία με το Σωματείο Ζωόφιλων Λευκάδας, πραγματοποίησε από τις 8 έως τις 13 Σεπτεμβρίου δεκάδες στειρώσεις, εμβολιασμούς, ηλεκτρονικές σημάνσεις και αιμοληψίες αδέσποτων ζώων συντροφιάς. Το κτηνιατρείο ήταν ανοιχτό καθημερινά, από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ. Το Σωματείο Ζωόφιλων Λευκάδας είχε την ευθύνη και την περισυλλογή των ζώων βάσει σχεδιασμού που είχε προηγηθεί.