Τον σκύλο που βρήκε να κολυμπάει στη θάλασσα ανάμεσα σε Πάρο και Νάξο κοντά στο Δρυονήσι έσωσε το πρωί της Δευτέρας ο Απόστολος Μυλωνάκης ο οποίος εντόπισε τυχαία το ζώο κατά τη διάρκεια του ψαρέματος που έκανε με το καγιάκ του.
Στο βίντεο μπορείτε να δείτε πως ο κ. Μυλωνάκης εντοπίζει τον σκύλο, που αρχικά νόμιζε ότι είναι φώκια. Τον βγάζει από το νερό, του βάζει τα ρούχα του για να τον ζεστάνει καθώς το ζώο τρέμει από κρύο και την εξάντληση. Με το καγιάκ φτάνουν έως το λιμανάκι στο Πυργάκι που είναι μεταξύ Δρυού και Άσπρου Χωριού.
Στη συνέχεια μεταφέρει το ζώο αρχικά στο σπίτι του και μετά στον κτηνίατρο ο οποίος αφού εξέτασε τον 11 ετών σκύλο, διαπίστωσε ότι φέρει μικροτσίπ. Έτσι ενημερώθηκε ο ιδιοκτήτης του, τον οποίο ο κτηνίατρος γνώριζε.
Ο κ. Μυλωνάκης εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου όπως του είπε έχει σπίτι που βρίσκεται πολύ κοντά στη θάλασσα. Ο σκύλος προφανώς και διέφυγε της προσοχής του, μπήκε στο νερό, αποπροσανατολίστηκε και συνέχισε να κολυμπάει και απομακρύνεται από την ακτή με αποτέλεσμα να βρεθεί μεσοπέλαγα.
Καθώς ο άνθρωπος που έσωσε τον σκύλο δεν μπορούσε να αποδείξει ότι το ζώο, που είχε και μικροτσίπ, εγκαταλείφθηκε όφειλε να το παραδώσει. Μάλιστα ζήτησε από τον ιδιοκτήτη του αν δεν θέλει τον σκύλο να του το δώσει, εντούτοις εκείνος ήταν αρνητικός. Έτσι ο σκυλάκος θα παραμείνει για μερικές μέρες στο κτηνιατρείο και στη συνέχεια θα επιστρέψει σπίτι του.
Δυστυχώς παντού και στην Πάρο πολλοί αφήνουν τα σκυλιά τους ανεπιτήρητα να βολτάρουν ή και να κάνουν μπάνιο μόνα τους θεωρώντας ότι είναι ασφαλή… ενώ δεν είναι. Κινδυνεύουν από οχήματα, φόλες, όπλα και αδίστακτους ανθρώπους. Κινδυνεύουν όμως από άλλους παράγοντες.
Αυτός ο ηλικιωμένος σκυλάκος στάθηκε τυχερός επειδή ο κ. Μυλωνάκης νοιάστηκε.
Μια γυναίκα εντόπισε στις 20 Φεβρουαρίου τον σκελετωμένο σκύλο που βλέπετε να τριγυρνάει αδέσποτος και εξαθλιωμένος στη λεωφόρο Βάρης - Κορωπίου στην Αττική κοντά στο…
Τη συστηματικότητα των δραστών για την εξόντωση των αδέσποτων ζώων (και όχι μόνο) στο Κοπανάκι Μεσσηνίας επισημαίνει ο Περικλής Κανελλόπουλος, δημοτικός σύμβουλος Τριφυλίας, με αφορμή…
Τις δράσεις και τις εκδηλώσεις του με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων που κάθε χρόνο γιορτάζεται στις 4 Απριλίου επισημαίνει ο Περιβαλλοντικός Σύνδεσμός Δήμων Αθήνας…