Δήμος Μεσολογγίου: Δηλώστε το κατοικίδιο σας έως τις 30/9
![Δήμος Μεσολογγίου: Δηλώστε το κατοικίδιο σας έως τις 30/9](https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/2015/08/FidelGatosMpalkoni-306x204.jpg)
Με ανακοίνωση του ο Δήμος Χανίων στοχεύοντας στην ελαχιστοποίηση του αυξημένου προβλήματος της εγκατάλειψης ζώων συντροφιάς και για να αντιμετωπίσει την αύξηση του αριθμού των αδέσποτων ζώων, προχωράει στη δημιουργία μητρώου δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς.
διαβάστε περισσότεραΓια την αναβάθμιση της βάσης καταχώρησης των μικροτσίπ ηλεκτρονικής ταυτοποίησης, που ολοκληρώθηκε, μας ενημερώνει ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος (Π.Κ.Σ.) καθώς πλέον οι κτηνίατροι με Άδεια Λειτουργίας Ιατρείου Μικρών Ζώων θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στη βάση και να καταχωρούν μόνοι τους τα μικροτσίπ τα οποία τοποθετούν στα ζώα συντροφιάς (γάτες, σκύλους).
διαβάστε περισσότεραΟδηγίες για άμεση καταχώρηση των μικροτσίπ των ζώων, που ταξιδεύουν στο εξωτερικό, δίνει ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος (Π.Κ.Σ.) εξαιτίας των ελέγχων στα αεροδρόμια και των προβλημάτων τα οποία δημιουργούνται σε ιδιοκτήτες ζώων – αν και οι ίδιοι δεν φταίνε – λόγω της μη έγκαιρης καταχώρισης τους.
διαβάστε περισσότερα