Καρπούζι για πρωινό για την Σάσα και την Αλεξάνδρα
![Καρπούζι για πρωινό για την Σάσα και την Αλεξάνδρα](https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/2015/08/ArkoudesKarpouziNymfaio-306x204.jpg)
Στα πρότυπα καταφύγια του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ στο Νυμφαίο και τις Αγραπιδιές Φλώρινας μεταφέρθηκαν σήμερα οι δύο αρκούδες και οι δύο λύκοι του Ζωολογικού Κήπου Θεσσαλονίκης. Για την ασφαλή μεταφορά τους τα τέσσερα ζώα αρχικά ναρκώθηκαν και στη συνέχεια υπεβλήθησαν σε απαραίτητες κτηνιατρικές εξετάσεις προκειμένου να μεταφερθούν με οχήματα του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ στα Καταφύγια όπου θα ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής τους σε περιφραγμένο χώρο που αποτελεί φυσικό βιότοπο λύκου και αρκούδας.
διαβάστε περισσότεραΣτις 5 Ιουνίου η μεταφορά των αρκούδων στον ΑΡΚΤΟΥΡΟ
Με δελτίο Τύπου ο Δήμος Θεσσαλονίκης ανακοινώνει επισήμως την μετατροπή του Δημοτικού Ζωολογικού Κήπου της συμπρωτεύουσας σε «Κήπο Οικόσιτων Ζώων» αφού αυτό ενέκρινε το Δημοτικό Συμβούλιο κατά την 9η τακτική συνεδρίαση του σήμερα.
διαβάστε περισσότεραΤην ερχόμενη Παρασκευή σε έκτακτη συνεδρίαση το Δημοτικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης θα συζητήσει τελικά το θέμα της «Μετατροπής του Ζωολογικού Κήπου (με ζώα άγριας ελληνικής πανίδας) σε Κήπο Οικόσιτων Ζώων (με οικόσιτα ζώα της ελληνικής υπαίθρου)» και της παραχώρησης των δύο αρκούδων και των δύο λύκων στον ΑΡΚΤΟΥΡΟ.
διαβάστε περισσότερα