Θεσσαλονίκη: «Τραμπουκισμούς» σε βάρος φιλόζωων & παράνομες πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά από τον Δήμο Αμπελοκήπων – Μενεμένης
![Θεσσαλονίκη: «Τραμπουκισμούς» σε βάρος φιλόζωων & παράνομες πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά από τον Δήμο Αμπελοκήπων – Μενεμένης](https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/2018/04/DimosMenemenisPinakides-2-306x213.jpg)
Στην αντικατάσταση των πινακίδων, που απαγορεύουν τα σκυλιά, σε πάρκα και σε πλατείες προχωράει ο Δήμος Αγίου Δημητρίου Αττικής καθώς μετά τα παράπονα των φιλόζωων δημοτών του έγινε κατανοητό ότι οι απαγορεύσεις αυτές είναι παράνομες βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας.
διαβάστε περισσότεραΓεμάτη παράνομες πινακίδες που απαγορεύουν τη διέλευση ζώων αδέσποτων – που φυσικά δεν ξέρουν ανάγνωση – και μη είναι η πλατεία Συνταγματάρχου Κ. Δαβάκη που βρίσκεται στον Δήμο Καλλιθέας. Η αρμόδια δημοτική αρχή κατά παράβαση της δέουσας νομοθεσίας δεν έχει αφαιρέσει ή τροποποιήσει τις πινακίδες ενώ παράλληλα σ΄ έναν από τους ελάχιστους ελεύθερους χώρους αυτής πυκνοδομημένης περιοχής απαγορεύεται η μπάλα και το ποδήλατο.
διαβάστε περισσότεραΤις παράνομες πινακίδες που απαγορεύουν τη διέλευση δεσποζόμενων ή αδέσποτων ζώων από δημόσιους χώρους καταστρέφει και σωστά ο Αριστείδης Αθανασάκης που είναι δημοτικός σύμβουλος στον Δήμο Ηρακλείου Κρήτης και υπεύθυνος για το Δημοτικό Κυνοκομείο.
διαβάστε περισσότεραΣτον περίβολο του ανώτατου ακυρωτικό δικαστηρίου της πολιτικής και ποινικής δικαιοσύνης της Ελλάδας, στον Άρειο Πάγο που βρίσκεται επί της Λ. Αλεξάνδρας στο κέντρο της Αθήνας είναι τοποθετημένες οι πινακίδες, οι οποίες εξηγούν στους ανθρώπους, ότι εκεί απαγορεύονται αυστηρώς τα κατοικίδια ζώα…
διαβάστε περισσότεραΣτον Δημοτικό Κήπο Χανίων συγκεντρώθηκαν το περασμένο Σάββατο φιλόζωοι πολίτες, κυρίως ιδιοκτήτες κατοικίδιων, που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση των δύο φιλοζωικών συλλόγων του νομού Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» και «Η Μικρή Κιβωτός του Νώε», για να διαμαρτυρηθούν για τις παράνομες πινακίδες, που έχουν αναρτηθεί σε διάφορα σημεία της πόλης από την Υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου Χανίων.
διαβάστε περισσότεραΣτον Δημοτικό Κήπο Χανίων θα συναντηθούν σήμερα στις 12:00 το μεσημέρι φιλόζωοι και μέλη των δύο φιλοζωικών συλλόγων του νομού Χανίων («Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» και «Η Μικρή Κιβωτός του Νώε»).
διαβάστε περισσότερα