Το πόσο συνδεδεμένη με τις παραδόσεις του ελληνικού λαού, τη... διασκέδαση του (κυρίως στο παρελθόν) και τα θεάματα είναι η κακοποίηση ζώων αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά δυστυχώς από την περιγραφή που έκανε χθες ο κοσμαγάπητος Κώστας Βουτσάς ο οποίος στην εκπομπή «VINYΛΙΟ» στον ΣΚΑΪ μιλώντας για τη ζωή του και πως ξεκίνησε να δουλεύει ως ηθοποιός περιέγραψε ένα από τα κόλπα, τα οποία έκαναν στα μπουλούκια, και εξήγησε στο τηλεοπτικό κοινό τι ήταν ο «κόκορας που χορεύει».
Όπως θα τον ακούσετε να λέει και στο σχετικό βίντεο έβαζαν έναν κόκορα να πατήσει πάνω σ’ ένα ταψί που γύρω - γύρω το είχαν περιφράξει με κοτετσόσυρμα. Το ταψί το είχαν τοποθετήσει πάνω στη φωτιά και διασκέδαζε το πλήθος ο κόκορας που προσπαθούσε να ξεφύγει φωνάζοντας και χοροπηδώντας πάνω στην καυτή επιφάνεια, ενώ από το γραμμόφωνο έπαιζε μουσική.
Οι συμμετέχοντες στη εκπομπή ακούγοντας για τον κόκορα «που χόρευε» γέλασαν, ενώ θα μπορούσαν να πουν έστω μια κουβέντα και γι’ αυτό το ζήτημα, καθώς είναι πασίγνωστο πλέον ότι στην Ελλάδα η κακοποίηση των ζώων παραμένει ακόμα ένα τεραστίων διαστάσεων κοινωνικό πρόβλημα και σε μια συζήτηση γενικού περιεχομένου όπως η χθεσινή - καθώς οι αναφορές ηθοποιών και παρουσιαστών δεν περιορίστηκαν στον ελληνικό κινηματογράφο και τις ασπρόμαυρες ταινίες - κάτι τέτοιο ήταν απολύτως εφικτό. Εντούτοις δεν έγινε.
Δυστυχώς η κακοποίηση ζώων και η χρήση τους με κάθε τρόπο ήταν και παραμένει για τους κάποιους - θέλουμε να ελπίζουμε όχι για πολλούς - θέαμα, παρά τις όποιες βελτιώσεις της νομοθεσίας και την εξέλιξη προς το καλύτερο στις συνήθειες μας… Πλέον δεν βάζουμε τα ζώα να πατούν σε καυτές επιφάνειες και αν μόνο λίγες δεκαετίες έχουν περάσει από την κατάργηση του μαρτυρίου για τις αρκούδες – χορεύτριες. Η τελευταία θυμίζουμε εντοπίστηκε στην Τρίπολη Αρκαδίας το 1993 που δεν είναι και τόσο παλιά...
Μόλις το 2012 απαγορεύτηκαν τα θεάματα με ζώα και οι παραστάσεις τσίρκο με ζώα στην Ελλάδα, εντούτοις στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο τα δελφίνια συνεχίζουν να κακοποιούνται αδιάκοπα και να εξαναγκάζονται σε «διασκεδαστικές» και «εκπαιδευτικές» κωλοτούμπες κατά παράβαση της ισχύουσας νομοθεσίας με τις πλάτες όλων των κυβερνήσεων.
Μπορεί πλέον να μην κρεμάμε για... πλάκα σκυλιά τις Απόκριες, το λεγόμενο κυνομαρτύριο αλλά η κακοποίηση ζώων σε θεάματα (πανηγύρια, παραδοσιακούς γάμους, κινηματογραφικές ταινίες, σίριαλ κ.ά.) δυστυχώς καλά κρατεί και μόνο μετά από έντονες αντιδράσεις περιορίζεται…
Περιμέναμε από τον Αντώνη Κανάκη και τους υπόλοιπους συντελεστές της εκπομπής που έχουν δείξει μια ευαισθησία γύρω από αυτό το θέμα κάτι να πουν, αλλά δεν το έκαναν, δυστυχώς.
Στη γέφυρα Ρίου – Αντίρριου στις 27 Μαΐου συγκεντρώθηκε μια ομάδα φιλόζωων (από το Αγρίνιο, το Μεσολόγγι, τη Ναύπακτο, την Ερατεινή και την Πάτρα) για…
Την αντίδραση του συντονιστή της Ομάδας για τα Δικαιώματα/Προστασία των Ζώων - Τμήμα Οικολογίας - Περιβάλλοντος - Χωρικού Σχεδιασμού ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Θέμη Δημητρακόπουλου προκάλεσαν οι απαράδεκτες…
Με αφορμή την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου στις 20 Αυγούστου 2014 η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) ζητάει τη συνεργασία των Κυνηγετικών Συλλόγων, της Δασικής Υπηρεσίας, των Αστυνομικών και Λιμενικών αρχών καθώς και κάθε άλλης αρμόδιας αρχής για την εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 4039/2012 και 4235/2014 που αφορούν στην εκπλήρωση των υποχρεώσεων των κηδεμόνων κυνηγετικών σκύλων, ώστε να τηρούνται οι κανόνες σωστής μεταφοράς, διαβίωσής τους και μη εγκατάλειψης τους.
2 Σχόλια
Θάνος
Όλος ο κόσμος τους είναι το χειροκρότημα. Οι περισσότεροι χάνουν λάδια και ζουν σε άλλη διάσταση.
Όλος ο κόσμος τους είναι το χειροκρότημα. Οι περισσότεροι χάνουν λάδια και ζουν σε άλλη διάσταση.
Ελλάδα! Η......κοιτίδα του Πολιτισμού ! Πολιτισμός.......όχι αστεία !