Για την κακοποίηση αλόγων και σκυλιών στον νομό Φλώρινας ενημέρωσε το www.zoosos.gr στις 11 Φεβρουαρίου τόσο τη Διεύθυνση Αστυνομίας Φλώρινας και το αρμόδιο Α.Τ. αλλά και την Εισαγγελία Πρωτοδικών της περιοχής καθώς - όπως μπορείτε να δείτε και στο οπτικοακουστικό υλικό - ιπποειδή εντοπίστηκαν δεμένα με κοντά σχοινιά σε δέντρα μέσα στα χιόνια, χωρίς νερό κοντά τους και χωρίς τίποτα να τα προστατεύει από τις καιρικές συνθήκες.
Κάτοικος της περιοχής εντόπισε και το πτώμα ενός αλόγου σε προχωρημένη σήψη, καθώς και πολλά κουτάβια και ενήλικα σκυλιά, τα οποία τρέφονται από τις σάρκες του πτώματος αφού δεν υπάρχει κανενός είδους άλλη τροφή εκεί.
Δυστυχώς η μη εναρμόνιση της εθνικής νομοθεσίας με την κοινοτική και η αδιαφορία του αρμόδιου Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων για την προστασία των χαρακτηριζόμενων και ως ζώων εργασίας έχει αυτά τα αποτελέσματα.
Σύμφωνα με την αυτόπτη μάρτυρα: «Τα άλογα και τα σκυλιά ζουν εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες και φαίνονται ταλαιπωρημένα, πολλά από αυτά σκελετωμένα. Σήμερα 9 Φεβρουαρίου το απόγευμα στις 5 η ώρα πήγα να δω τα άλογα η θερμοκρασία ήταν -1, το πρώτο πράγμα που είδα ήταν 2 σκυλίτσες μαμάδες και περίπου 8 κουτάβια.
Τα άλογα ήταν δεμένα με μισό μέτρο τριχιά σε δέντρα και ένα ήταν σκελετωμένο. Ζούνε έξω, δεν υπάρχει κάποιος στάβλος που να πληροί τις προϋποθέσεις, 2 μέτρα πιο πέρα από ένα δεμένο άλογο σχεδόν θαμμένο στα χιόνια υπήρχε ένα νεκρό άλογο φαγωμένο από τα σκυλιά. Η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο, η τοπική κοινωνία και αρχές απαξιούν. Ο χειμώνας της Φλώρινας ξεκινά από -1 βαθμούς και μπορεί να καταλήξει και σε -20 ας μην χαθούν και άλλες ζωές, οι αρμόδιοι ας αναλάβουν τις ευθύνες τους.».
Το σημείο όπου βρίσκονται τα ζώα είναι περίπου έναντι της οδού 7ης Νοεμβρίου και του πολυκαταστήματος JUMBO λίγο πριν είσοδο στην πόλη της Φλώρινας.
Το βράδυ της Δευτέρας 13 Ιανουαρίου ένας κάτοικος του χωριού Παλαιό Σκυλίτσι Ημαθίας πυροβόλησε με την καραμπίνα του την αδέσποτη σκυλίτσα – που βλέπετε στις φωτογραφίες – επειδή μπήκε στην αυλή του σπιτιού και εκεί είχε τις κότες του. Εθελοντής του Συλλόγου Ζωόφιλων Ημαθίας «ΖΩ.Η.» μόλις ενημερώθηκε για το συμβάν πήγε επί τόπου και μετέφερε το τραυματισμένο ζώο σε κτηνίατρο στη Βέροια.
Έκκληση κάνει ο Φιλοζωικός Σύλλογος Νίκαιας γι’ αυτόν τον σκύλο, που οι άνθρωποι τον έκαναν να μοιάζει με πατσαβούρι. Το ζώο είναι ηλικίας περίπου 10 ετών και πριν από έναν χρόνο εκείνοι στους οποίους ανήκε τον παράτησαν. Το μάζεψε ένας άνδρας, που το εντόπισε εγκαταλελειμμένο. Όπως φαίνεται αυτό το πλάσμα με αυτό το τρίχωμα δεν έχει κάνει μπάνιο τα τελευταία 5 χρόνια!
Στο χωριό Καλύβες στην περιοχή του Αποκορώνα Κρήτης ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» πληροφορήθηκε ότι κάτοικος έχει τα τρία σκυλιά του αλυσοδεμένα μέσα σε μια σκοτεινή αποθήκη. Οι εθελοντές πήγαν εκεί τράβηξαν φωτογραφίες του χώρου, καθώς όπως βλέπετε από μια τρύπα στον τοίχο διακρίνεται μόνο η μουσούδα του ενός ζώου, και στη συνέχεια κατέθεσαν την περασμένη Παρασκευή καταγγελία στο Α.Τ. Βάμου.