Η Λέλα είναι ένα από τα σκυλιά του στρατόπεδου στον Αυλώνα Αττικής (Δήμος Ωρωπού) που ζούσε για καιρό ολοκληρωτικά εξαθλιωμένη από τις ασθένειες (ψώρα, ερλιχίωση, αναιμία) και την πείνα. Ο θηλυκός σκύλος του μέσα στην ατυχία του στάθηκε τυχερός αφού στις 6 Οκτωβρίου μεταφέρθηκε για περίθαλψη από το «Save a Greek Stray», το οποίο ενημερώθηκε από φαντάρους.
Η φιλοζωική οργάνωση πήρε δύο από τα δεκάδες άρρωστα σκυλιά και έδωσε και δύο τσουβάλια σκυλοτροφής αλλά αδυνατεί να κάνει κάτι περισσότερο αφού ευθύνη για την διαχείριση αδέσποτων και εκεί έχει ο Δήμος Ωρωπού.
Το «Save a Greek Stray» για τη διάσωση της Λέλας εξηγεί: «Λένε πως η στρατιωτική θητεία είναι εμπειρία που μένει αξέχαστη για την υπόλοιπη ζωή των ανδρών. Το κορίτσι αυτό υποχρεώθηκε να ζήσει σε ένα στρατόπεδο, διανύοντας μια ισόβια θητεία, που σύντομα θα έληγε πρόωρα. Πολύ ταλαιπωρημένη σωματικά από την ψώρα, την ερλίχεια, την αναιμία, την πείνα και την υποθερμία, αλλά και ψυχολογικά, αφού η εμφάνιση της δεν τη βοήθησε να διεκδικήσει μια θέση στο στρατόπεδο, βίωσε την απόρριψη και την απομόνωση, ως μίασμα.
Λίγο πριν την τελική της κατάρρευση, μια ομάδα φαντάρων, θέλησε να της δώσει την ευκαιρία να "απολυθεί" και να μεταφερθεί στο καταφύγιο όπου γίνονται όλες οι δυνατές προσπάθειες και θεραπείες για να ανακάμψει. Για το κορίτσι μας ο δρόμος είναι δύσκολος και μακρύς, γιατί θα πρέπει να επουλωθούν σωματικές και ψυχικές πληγές. Θα είμαστε όμως εκεί , όπως πάντα, για να τη βοηθήσουμε να σβήσει από τη μνήμη της την πιο επώδυνη περίοδο της ζωή της, αλλά και να της θυμίσουμε, πως άνθρωποι μεν την πλήγωσαν, αλλά και άνθρωποι την έσωσαν».
Τι θα κάνουν οι αρμόδιοι για τα ζώα που υποφέρουν;
Στο συγκεκριμένο στρατόπεδο ζουν άρρωστα και σκελετωμένα από την πείνα δεκάδες αδέσποτα ζώα. Το www.zoosos.gr ενημέρωσε γι’ αυτήν την κατάσταση και τον Δήμο Ωρωπού και το υπουργείο Εθνικής Άμυνας και τον υπουργό Εθνικής Άμυνας Πάνο Καμμένο.
Δυστυχώς δεν λάβαμε καμιά απάντηση για το τι σκοπεύουν να κάνουν…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Μετά από πολλές προσπάθειες, τεράστια γραφειοκρατία και τη συμμετοχή πολλών φορέων και ιδιωτών η μαϊμού, του είδους Chlorocebus Pygerythrus, που ζούσε για…
Τη σκυλίτσα που για καιρό, περισσότερο από έναν μήνα, περιφερόταν στην Ψάθα Μεγάρων και στον λαιμό της είπε ένα περιλαίμιο από κομμάτι πλαστική λάμπα φωτισμού…
Καθημερινά οι The Dog Lovers μια ωραία παρέα, που έχουν δημιουργήσει οι φίλοι των σκύλων στην Κομοτηνή, μαζεύονται στις 16:00 στο δημοτικό πάρκο της πόλης (πίσω από το Σπαθί) και εκεί οι φίλοι συναντούν τους φίλους και τα αγαπημένα τους τετράποδα το παιχνίδι.