Με αφορμή την απαγόρευση κυκλοφορίας λόγω της πανδημίας του κορονοϊού στην Ισπανία και στα Κανάρια Νησιά, όπου και βρίσκεται, μίλησε σήμερα στην τηλεοπτική εκπομπή της Ελένης Μενεγάκη στον τηλεοπτικό σταθμό ALPHA ο γνωστός μπασκετμπολίστας Γιώργος Μπόγρης, ο οποίος μεταξύ άλλων εξήγησε ότι ο μόνος τρόπος για να βγεις από το σπίτι σου εκεί, δηλαδή το διαβατήριο σου για έξοδος είναι η αιτιολογία για μετάβαση στο φαρμακείο, στο νοσοκομείο, στο σούπερ μάρκετ ή αν έχεις σκύλο.
Συγκεκριμένα δήλωσε τα εξής για την 20ήμερη εκμετάλλευση ενός αδέσποτου ο διεθνής καλαθοσφαιριστής: «το μόνο διαβατήριο σου είναι ο σκύλος σου, το σούπερ μάρκετ, το φαρμακείο και το νοσοκομείο, οπότε μήπως είναι μια καλή ευκαιρία για όλους μας να υιοθετήσουμε και ένα σκυλάκι αυτές τις μέρες, πραγματικά έχουν ανάγκη από αγάπη, έστω γι’ αυτές τις 20 μέρες ένα μήνα και όλο αυτό να δώσουμε και αγάπη στο ζωντανό και εμείς να έχουμε διαβατήριο να έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής».
Δυστυχώς κανείς από τους οικοδεσπότες και λοιπούς συμπαρουσιαστές δεν αντέδρασε στα λεγόμενα του Γιώργου Μπόγρη καθώς δυστυχώς για κάποιους η αγάπη για τα ζώα και η φροντίδα των αδέσποτων σκυλιών ή η υιοθεσία τους μπορεί να έχει χρονικό όριο 20 ημερών, μετά – αφού τα χρησιμοποιούν όπως τους βολεύει ως αιτιολογίες για βόλτες – μπορούν να τα πετάξουν στον δρόμο, εκεί που... ανήκουν. Η καραντίνα θα έχει τελειώσει.
Ελεύθερους άφησε ο εισαγγελέας Πρωτοδικών Χανίων τους δύο άντρες κυνηγούς οι οποίοι σύμφωνα με αυτόπτη μάρτυρα σκότωσαν εξ επαφής το σκυλάκι της οικογένειας του την περασμένη Κυριακή στο χωριό Άγιος Γεώργιος κοντά στην Αλμυρίδα Χανίων. Οι άνδρες αν και συνελήφθησαν την επόμενη μέρα δεν δικάστηκαν στο πλαίσιο του αυτοφώρου για τη ζωοκτονία.
Ο Άγγελος Μιτσιάλης, ιδρυτικό μέλος της ομάδας «Voice of Rabbits» που διασώζει και φροντίζει με τη βοήθεια λιγοστών εθελοντών, κουνέλια τα οποία εντοπίζονται πεταμένα, παρατημένα…