Δωρεάν παραθαλάσσιες διακοπές προσφέρει ο Πολιτιστικός και Φιλοζωικός Σύλλογος Τρίπολης σε εκείνους τους εθελοντές που θα θελήσουν να βοηθήσουν το έργο του καθώς ο φιλοζωικός φορέας έχει αναλάβει τη φροντίδα περίπου 100 αδέσποτων.O Γιώργος Ζαφειράκης, που είναι πρόεδρος του συλλόγου μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα», και στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε πόσο μεγάλη είναι η ανταπόκριση του κόσμου κάτι που δεν περίμεναν.
Οι συμμετέχοντες στο «πρόγραμμα εθελοντοτουρισμού» θα έχουν παροχές για να κάνουν δωρεάν τις διακοπές τους στο Παράλιο Άστρος Κυνουρίας στην Αρκαδία (δωρεάν διαμονή, τροφή, μετακίνηση) καθώς το σπίτι που θα φιλοξενούνται βρίσκεται μόλις 30 μέτρα από τη θάλασσα, αρκεί τέσσερις ώρες την ημέρα να ασχολούνται με τη φροντίδα των 127 αδέσποτων ζώων που έχει αναλάβει ο φιλοζωικός φορέας και φιλοξενεί σε ιδιωτικό κτήμα. Τα έξοδα όλα καλύπτονται από χορηγούς και μέλη του συλλόγου που θέλουν να δουν αυτήν την προσπάθεια να καθιερώνεται και γιατί όχι να γίνεται θεσμός και «σημάδι» πολιτισμού.
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) στηρίζει το φιλοζωικό έργο της Παρασκευής Τζάνου και διοργανώνει διαδικτυακή καμπάνια με στόχο την συγκέντρωση 1.500 ευρώ ώστε να καλυφθεί το ποσό του ετήσιου ενοικίου που πληρώνει για τον προσωρινό χώρο φιλοξενίας και παραμονής αδέσποτων ζώων, τον οποίο έχει δημιουργήσει την Επανομή της Θεσσαλονίκης.
Η πολύμορφη δράση του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» συνεχίστηκε ακάματη και τη χρονιά που μας πέρασε. Το πλήθος, το εύρος και την αποτελεσματικότητα των δράσεων αυτού του τόσο δραστήριου φιλοζωικού σωματείου μπορείτε να τη διαβάσετε στο απολογισμό, που συνέταξε για το 2011.
Ο Ελληνικός Σύλλογος Προστασίας Ιπποειδών (Ε.Σ.Π.Ι.) με ανακοίνωση του μας ενημέρωσε νωρίτερα ότι η Άννα η 20 ετών φοράδα που εντοπίστηκε με ακρωτηριασμένο το πόδι της στο Αλιβέρι της Εύβοιας τον περασμένο Φλεβάρη πέθανε σήμερα από ανακοπή καρδιάς. Για την Άννα είχε γίνει ενημερωτική εκστρατεία ώστε να συγκεντρωθούν τα χρήματα και για την αγορά και την τοποθέτηση τεχνητού μέλους, κάτι που θα συνέβαινε για πρώτη φορά σε άλογο στην Ελλάδα.