Η καμπάνια του Υπουργείου Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος της Κύπρου για υπεύθυνη την υιοθεσία ζώων συντροφιάς, την αναγκαιότητα στείρωσης και την προτροπή για τη μη εγκατάλειψη τους συνεχίζεται.
Το νέο σποτ αφορά τις οικόσιτες γάτες και οι αρμόδιοι μας προτρέπουν να κάνουμε το σωστό καθώς οι γάτες, τα γατάκια τα οποία εγκαταλείπονται οπουδήποτε για να ζήσουν αδέσποτα συνήθως δεν επιβιώνουν και υποφέρουν μέχρι να πεθάνουν.
Για άλλη μια φορά το κυπριακό υπουργείο «βάζει τα γυαλιά» στο δικό μας ΥΠ.Α.Α.Τ. που δεν έχει μπει καν στη διαδικασία να ασχοληθεί έστω επικοινωνιακά - μέσω μιας καμπάνιας π.χ. στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης - μ' ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.
Χθες ο Νίκος Σαλτουρίδης δημοσίευσε στο μπλογκ http://trikala-imathias.blogspot.com τις φωτογραφίες, που βλέπετε, και με αφορμή την αφοσίωση του λευκού σκύλου προς το νεκρό φίλο του έγραψε: «Τη φωτογραφία τραβήξαμε σήμερα το πρωί λίγα μέτρα έξω από τα Τρίκαλα (Ημαθίας), στο δρόμο προς το Πλατύ και δείχνει την αφοσίωση ενός σκύλου που αρνείται να εγκαταλείψει το νεκρό φίλο του.
Στο πλαίσιο των προγραμματισμένων συναντήσεων της Επιτροπής Διαλόγου για τη Συνταγματική Αναθεώρηση με κοινωνικούς φορείς, ο πρόεδρος της Μ. Σπουρδαλάκης και το μέλος της Ν.…
Σήμερα στον ποδοσφαιρικό αγώνα ανάμεσα στην Α.Ε.Κ. και στον Ατρόμητο στο Ο.Α.Κ.Α. οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης - σε συνεργασία με τον φιλοζωικό φορέα «Τα Φαντάσματα…