Μέσω facebook η Άρτεμις Δημητροπούλου, ιδρύτρια της Φιλοζωικής Ένωσης «Αδέσποτες Ψυχές Αμαλιάδας», έκανε γνωστό πως ο αρμόδιος του Δήμου Ήλιδας αρνήθηκε να παραλάβει έναν παράλυτο σκύλο, ένα κουτάβι επτά μηνών, το οποίο σερνόταν παράλυτο στον δρόμο στο χωριό Γεράκι Ηλείας.
Το ζώο μεταφέρθηκε από ιδιώτη στο κτηνιατρείο του Γιάννη Κεφαλά και η κα Δημητροπούλου απευθύνει έκκληση για την ανάγκη φιλοξενίας του καθώς στο παράλυτο ζώο χρειάζεται να γίνουν αναλυτικές εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί η αιτία της παραλυσίας, αν έχει άλλες ασθένειες και αν θα μπορέσει να ξαναπερπατήσει.
Συγκεκριμένα επισημαίνει τα εξής: «Νέο τραγικό περιστατικό! .
Βρέθηκε στο δρόμο να σέρνεται..
Η κυρία που το βρήκε κάλεσε τον υπεύθυνο του καταφυγίου του δήμου ..αλλά αρνήθηκε να αναλάβει ούτε καν τη μεταφορά του στο κτηνιατρο.
Το σκυλί για μια ακόμα φορά μεταφέρθηκε στο Kthniatreio-Amaliada Kefalas Iwannis από εθελοντή και όχι από τον άνθρωπο που πληρώνεται για να το κάνει.!!!!
Το σκυλί Δε περπατάει.
Θα πρέπει να γίνουν εξετάσεις (ακτινογραφία κτλ).
Δε γνωρίζουμε αν μπορεί να ξάνα περπατήσει..η αν θα μείνει ανάπηρος.
Θα ενημερώσω ... προκειμένου να βοηθήσετε όσοι μπορείτε.
Ο Ζλάταν είναι ένας γλυκός κουταβος 7 μηνών και Χρειάζεται τη βοήθεια όλων μας ...
Μέσω facebook η Μαρίνα Μασσάδο, πρόεδρος του συλλόγου Ζωόφιλων Δήμου Κεφαλλονιάς «Ντορίς» έκανε γνωστή τη διάσωση ενός σκελετωμένου σκύλου που μια γυναίκα εντόπισε τυχαία πεταμένο…
Μέσω facebook η Θώμη Παλαντζά κάνει έκκληση για τον σκελετωμένο και εμφανώς άρρωστο σκύλο σκύλου που βρήκε στο Παλιούρι Καρδίτσας. Στην έκκληση της στη…
Με ποινή φυλάκισης ενός έτους με τριετή αναστολή και 5.000 ευρώ χρηματικό πρόστιμο το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Δράμας καταδίκασε στις 8 Οκτωβρίου τον ηλικιωμένο άνδρα που…