Ο Andreas Morlok επικεφαλής της γερμανικής οργάνωσης για την προστασία των κητωδών «ProWal» και η συνεργάτης του Rebecca Akerman κατέγραψαν με την κάμερα τους στις 19 Νοεμβρίου 2017 τα όσα διαπίστωσαν στο δελφινάριο του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου στα Σπάτα αναφορικά με το πως χρησιμοποιούνται τα δελφίνια και ποιες «εκπαιδευτικές μέθοδοι» εφαρμόζονται σε αυτό το μη εκπαιδευτικό και τελείως παράνομο σόου και τα συμπεράσματα τους τα δημοσίευσαν στην ιστοσελίδα τους στις 12 Δεκεμβρίου.
Συνοπτικά αναφέρουμε ότι ο κ. Morlok διαπίστωσε και ενημέρωσε τις ελληνικές αρχές ότι τα επτά δελφίνια (έξι θηλυκά και ένα αρσενικό) είναι διαρκώς εκτεθειμένα στον ήλιο αφού δεν υπάρχουν χώροι ηλιοπροστασίας στην μεγάλη πισίνα, ενώ οι λευκές τέντες που έχουν τοποθετηθεί δεν προστατεύουν αυτά τα θηλαστικά από την διαρκή έκθεση τους στις ακτίνες του ήλιου, ειδικά τους θερμούς καλοκαιρινούς μήνες και έτσι δεν υπάρχει δυνατότητα αυτά τα αιχμάλωτα ζώα εκεί να προστατευτούν, όπως θα έκαναν στη φύση.
Ο κ. Morkol μεταξύ άλλων τονίζει ότι τα ζώα μένουν στις πισίνες χωρίς να έχουν στη διάθεση τους παιχνίδια, τα οποία τους είναι απαραίτητα εξαιτίας τη διαβίωσης εκεί, εξηγεί ότι υπάρχουν μεμονωμένες πισίνες στις οποίες προφανώς τα βάζουν να μένουν χωριστά – αφού υπάρχουν έτοιμα διαχωριστικά – κάτι που είναι τελείως ενάντια στη φύση τους, ενώ διαπίστωσε ότι τα ζώα ήταν πεινασμένα.
Επίσης τονίζει ότι αυτά τα υπέροχα θηλαστικά κατά τη διάρκεια του «εκπαιδευτικού» σόου εξαναγκάζονται από τους εκπαιδευτές τους να κάνουν κωλοτούμπες και να προσγειώνονται σε συμπαγή επιφάνεια, κάτι που φυσικά δεν θα έκαναν στη φύση. Ο κ. Μόρκολ διαπίστωσε ότι ένα από αυτά, είχε τραυματισμένο πτερύγιο ενώ στο χώρο των πισίνων υπήρχαν κοντά στο κοινό κουτιά με σπρέι και εργαλεία τα οποία οποιοσδήποτε θα μπορούσε να πετάξει στις πισίνες.
Στο βίντεο επισημαίνει τις φθορές σε σκαλοπάτια και τις κακές συνθήκες υγιεινής στις τουαλέτες, που βρίσκονται στο δελφινάριο, ενώ είδε και τα δοχεία με το χλώριο για την απολύμανση του νερού κάτι που προκαλεί πολλά προβλήματα στα θαλάσσια θηλαστικά τόσο στα μάτια όσο και στο δέρμα τους.
Φυσικά όπως επισημαίνει στην καταγγελία του τα δελφίνια υπακούουν στους υπαλλήλους φροντιστές - εκπαιδευτές και εκτελούν τα κόλπα μόνο και μόνο επειδή είναι πεινασμένα και γνωρίζουν πως μόνο αν κάνουν κωλοτούμπες, τελικά θα τραφούν. Μάλιστα τονίζει ότι εντόπισε και ένα από τα εργαλεία (target) που οι εκπαιδευτές χρησιμοποιούν για να εξαναγκάζουν τα δελφίνια να μαθαίνουν σταδιακά εκτινάσσονται ψηλά στον αέρα.
Το ειδικό εργαλείο για την εκπαίδευση των δελφινιών...
Στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο οι εκπαιδευτές των δελφινιών ισχυρίζονται ότι κατά τη διάρκεια του ζώου τα δελφίνια κάνουν ό,τι ακριβώς θα έκαναν αν ζούσαν ελεύθερα στη θάλασσα. Αυτό είναι τελείως ψευδές. Η χρήση του τάργκετ του εργαλείου με το οποίο τα μαθαίνουν να πηδούν όσο πιο ψηλά γίνεται το αποδεικνύει…
Στο Φυτόκο Μαγνησίας το σκυλί που βλέπετε εντοπίστηκε δεμένο στην άκρη του δρόμου με σύρμα σ’ έναν πάσσαλο εγκαταλελειμμένο, χωρίς τροφή και νερό. Κάτοικος της…
Την εναντίωση της στη σφαγή ζώων χωρίς αναισθητοποίηση με δικαιολογίες τις θρησκευτικές πεποιθήσεις διατρανώνει η Πανελλήνια Φιλοζωική Ομοσπονδία (Π.Φ.Ο.) και τονίζει τα εξής στην ανακοίνωση…
Η εκπαιδευτικός Μάρθα Λούσια στις 25 Φεβρουαρίου ενημέρωσε την Ελένη Γερνά καθώς είναι εκπρόσωπος τριών φιλοζωικών σωματείων («Άγιος Μόδεστος» Ιερισσού Χαλκιδικής, «Άνθρωποι και Ζώα» Νικητής Χαλκιδικής, «Οδυσσέας» Ασπροβάλτας Θεσσαλονίκης) πως μέσα στο προαύλιο του Αριστοτέλειου Γενικού Λυκείου Ιερισσού ένα ακόμα ζώο ψυχορραγούσε δηλητηριασμένο.