Για την καθημερινότητα στη φυλακή του καθ’ ομολογία δολοφόνου Μπάμπη Αναγνωστόπουλου, που έπνιξε και τη γυναίκα του, την Καρολάιν Κράουτς, και τον σκύλο τους, τη Ρόξυ, με τα χέρια του μέσα στο σπίτι τους στα Γλυκά Νερά Αττικής στις 11 Μαΐου μας ενημερώνει, χωρίς να ντρέπεται, η Τατιάνα Στεφανίδου.
Μάλιστα κάνει λόγο «για ιδιαίτερη στιγμή» του δολοφόνου, που προφυλακίστηκε στον Κορυδαλλό, επειδή βάζει νερό στους κεραμυδόγατους και φροντίζει τις γάτες και πως η εικόνα αυτή έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με τις πράξεις του.
Μάλιστα η κα Στεφανίδου αναρωτήθηκε αν αυτό το κάνει για τις κάμερες ο δολοφόνος, αλλά δεν αναρωτήθηκε αν αυτό ο Μπάμπης Αναγνωστόπουλος το κάνει ειδικά για την εκπομπή της, η οποία τον παρουσιάζει κάθε μέρα ολοένα και πιο συμπαθή, παρά το γεγονός ότι σκότωσε την 20χρονη γυναίκα του, έβαλε το μόλις 11 μηνών κοριτσάκι τους πάνω στη νεκρή μάνα, και απαγχόνισε τον σκύλο τους για να δημιουργήσει πειστικό σκηνικό για την αθωότητα του.
Αλήθεια κανείς δεν αναρωτιέται πως η Τατιάνα Στεφανίδου προμηθεύεται αυτά τα βίντεο; Ποιος σωφρονιστικός υπάλληλος ή κρατούμενος καταγράφει την... καθημερινότητα του (μόνο) πιλότου και όχι δολοφόνου - που δεν είναι κλασικός ποινικός σύμφωνα με την κα Στεφανίδου - και τα στέλνει στα M.M.E. ή σε συγκεκριμένες εκπομπές, προφανώς με το αζημίωτο;
Μάλιστα η κα Στεφανίδου μας τονίζει ότι την ξενίζει η αντίθεση, γιατί η ίδια έχει μεγάλη αδυναμία στα σκυλιά, καθώς είναι ο ίδιος άνθρωπος που δίνει νεράκι στις γατούλες...
«Μήπως έχει πάρει χαμπάρι ότι πάνε κάμερες και τον τραβάνε; Το κάνει για τις κάμερες; Δεν ξέρω!» επισημαίνει.
Την αντίθεση του στην βιομηχανία της γούνας εκφράζει με μια μακροσκελή ανακοίνωση ο Θέμης Δημητρακόπουλος, ο συντονιστής της Ομάδας για τα Δικαιώματα/Προστασία των Ζώων - Τμήμα Οικολογίας - Περιβάλλοντος - Χωρικού Σχεδιασμού ΣΥ.ΡΙΖ.Α. με αφορμή τη διεθνή έκθεση γούνας που διεξάγεται από τις 24 έως τις 27 Μαρτίου στα Σπάτα στο Metropolitan Expo και μάλιστα ο ίδιος παραβρέθηκε στην διαμαρτυρία που διοργάνωσε η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) για το ίδιο θέμα στον πεζόδρομο της Ερμού την περασμένη Τρίτη.
Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αδέσποτων Ζώων ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος (Π.Σ.Κ.) δηλώνει την κοινωνική του ευαισθησία και αρωγή σε κάθε προσπάθεια για την προάσπιση των δικαιωμάτων των ζώων και κυρίως των αδέσποτων.
Ο Δήμος Φλώρινας σε ανακοίνωση του «υπενθυμίζει στους δημότες του, που είναι κάτοχοι δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς, τις υποχρεώσεις τους, που προκύπτουν από το άρθρο 5…