Καταγγελία σε βάρος του άνδρα που όπως φαίνεται σε βίντεο, το οποίο δημοσιεύτηκε στο facebook, κλώτσησε σκύλο στα Γιάννενα στις 6 Σεπτεμβρίου κατέθεσε η Μάττα Μαρία Λαμπροπούλου.
Η κα Λαμπροπούλου εξήγησε στο www.zoosos.gr πως βλέποντας το βίντεο αναγνώρισε τον νεαρό ο οποίος προστατεύει το ζώο κρατώντας το και επικοινώνησε μαζί του ζητώντας του πληροφορίες σχετικά με τον δράστη.
Η κα Λαμπροπούλου αφού έλαβε τα στοιχεία της μηχανής άνδρα, που κλώτσησε τον Ασπρούλη, ένα από τα αδέσποτα της περιοχής, προχώρησε αμέσως σε καταγγελία, καθώς κανείς από τους αυτόπτες δεν είχε ενημερώσει την Αστυνομία. Το περιστατικό συνέβη στον οδό Γαριβάλδη και από εκείνη την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου το σκυλί παραμένει άφαντο και φιλόζωοι το αναζητούν.
Τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου αναμένεται να εκδικαστεί από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών η υπόθεση της γυναίκας που διατηρούσε παράνομο εκτροφείο σκύλων στα Σπάτα και αύριο…
Μια κουκουβάγια, που πιάστηκε σε ποντικοπαγίδα στο νησί της Κω έφτασε σήμερα στην ΑΝΙΜΑ για περίθαλψη. Το νυχτόβιο πουλί προφανώς προσπάθησε να πιάσει για να φάει το ποντίκι, που είχε κολλήσει στην παγίδα με την κόλλα και αιχμαλωτίστηκε και το ίδιο.
Είναι πασίγνωστο και στους πλέον άσχετους με το αντικείμενο ότι στην χώρα μας υπάρχει έλλειμμα φιλοζωικής κουλτούρας. Αυτή η έλλειψη αγάπης και φροντίδας προς τα ζώα έχει πολλές συνέπειες για τα ίδια που είναι όντα πλήρως συναισθανόμενα, αλλά έχει συνέπειες και για την Ελλάδα σε επίπεδο πολιτιστικό, κοινωνικό, ευρωπαϊκό.