Στην «Γιορτή Υιοθεσίας Σκύλου» σας προσκαλεί ο φιλοζωικός σύλλογος «Σωτηρία Αδέσποτων Ζώων Αλίμου» η οποία έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Δήμου Αλίμου και σε αυτήν συμμετέχει και η Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 1η Οκτωβρίου από τις 10:30 έως τις 13:30 στην Πλατεία Καραϊσκάκη στον Άλιμο.
Οι διοργανωτές ευχαριστούν για τη δημιουργία του διαφημιστικού ηχητικού και του βίντεο της εκδήλωσης τους εξής:
«• Στάθη Νικολακόπουλο και Media Lab του Δήμου Ηλιούπολης για την
ηχογράφηση του ραδιοφωνικού
Αγγελική Παναγιωτοπούλου για τα κείμενα, την εκφώνηση, την επιμέλεια
του Project
Πανάγο Τσαντίλα, εικονολήπτη του Δήμου Αλίμου για τα video
Ταυτόχρονα ευχαριστούν τους εθελοντές για τη συμμετοχή τους και αναμένουν όλοι εσείς να παραβρεθείτε αν ουσιαστικά ενδιαφέρεστε να κάνετε κάποιο από τα σκυλιά που φροντίζουν μέλος της οικογένειας σας.
Δεκάδες φιλοζωικοί φορείς από όλη την Ελλάδα με κοινή ανακοίνωση τους ζητούν την εφαρμογή της νομοθεσίας για την προστασία των αδέσποτων που δυστυχώς στην πράξη…
Ο Τρυγγίτης νέο είδος για την ελληνική ορνιθοπανίδα!
Μία «μη προγραμματισμένη άφιξη» σημειώθηκε πριν από λίγες ημέρες στο χώρο του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος». Όπως διαβάζουμε στο www.ornithologiki.gr μέλη της Ομάδας Παρακολούθησης Πανίδας της Υπηρεσίας Περιβάλλοντος του Αερολιμένα - οι οποίοι αποτελούν συγχρόνως και μέλη της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας - παρατήρησαν στο νότιο άκρο του αεροδρομίου έναν Τρυγγίτη Tryngites subruficollis, ένα σχετικά μικρό παρυδάτιο πουλί που αναπαράγεται στη Βόρεια Αμερική.