Καταγγελία στο Αστυνομικό Τμήμα Γλυφάδας στις 5 Σεπτεμβρίου εις βάρος της γυναίκας που είχε τον σκύλο της δεμένο σ’ ένα δέντρο στην κυριολεξία να σαπίζει ζωντανός σε μια αυλή στην Άνω Γλυφάδα, αφού η αλυσίδα είχε φτάει στο οστό του άκρου - με αποτέλεσμα να νεκρώσει το αριστερό του πόδι - και του είχε προκαλέσει πληγές στα πλευρά αλλά και στον λαιμό, κατέθεσε ο Σύλλογος Προστασίας Αδέσποτων Ζώων (Σ.Π.Α.Ζ.) ο οποίος ενημερώθηκε για το ζώο και την δεινή του κατάσταση στις 4/9.
Το ζώο ήταν αφημένο στην τύχη του για καιρό...
Το σκυλί αφού κατάφεραν να το πιάσουν μετά από πολύ κόπο και την βοήθεια ειδικού – καθώς υπέφερε από τους φρικτούς πόνους και αντιδρούσε – μεταφέρθηκε σε κτηνιατρείο στον Άλιμο και ο κτηνίατρος αφού το εξέτασε και περίμενε τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων διαπίστωσε ότι το ζώο κινδύνευε από την σηψαιμία.
Η κτηνιατρική γνωμάτευση αναφέρει ότι το ζώο ήταν για καιρό έτσι και αυτό αποδεικνύουν τα τραύματα του...
Στον Λευτέρη – έτσι τον ονόμασαν – χορηγήθηκαν φάρμακα πολύ ισχυρά αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη για να αντέξει και προγραμματίστηκε ο ακρωτηριασμός του. Την γυναίκα που ισχυρίστηκε ότι το πληγωμένο ζώο είναι αδέσποτο ή κάποιος ενδεχομένως το έχασε και το βρήκε τραυματισμένο (για να αποφύγει τις ευθύνες) την διέψευσαν οι γείτονες της αλλά και η κτηνιατρική γνωμάτευση, η οποία αναφέρει ότι τα τραύματα στο κορμί του σκύλου από την αλυσίδα και τον πνίχτη δεν είναι πρόσφατα, χρειάστηκε να περάσουν πολλές εβδομάδες για να γίνουν.
Ο Λευτέρης αναρρώνει μακριά από την γυναίκα που τον βασάνισε χωρίς να νοιάζεται και σιγά – σιγά θα συνέλθει από το σοκ του ακρωτηριασμού και του πόνου, που όσο ο καιρός περνάει θα μετριάζεσαι. Ο Σ.Π.Α.Ζ. εις βάρος της γυναίκας που ευθύνεται για την κατάσταση του σκύλου κατάθεσε μήνυση. Ο Λευτέρης σύντομα θα χρειαστεί εκείνους που θα τον αγαπούν για πάντα, ποιος θα τον υιοθετήσει;
Το ζώο είναι εξαιρετικά αδύνατο...
Αν θέλετε να βοηθήσετε για να καλυφθούν τα έξοδα νοσηλείας του σκύλου μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον λογαριασμό του Σ.Π.Α.Ζ. στην Alpha Bank 389 0023 2000 0231, IBAN GR84 0140 3890 389002320000231, SWIFT CRBAGRAAXXX ή μέσω PayPal ([email protected]). Μετά από κάθε κατάθεση να στέλνετε τα στοιχεία σας στο σωματείο έτσι ώστε να λαμβάνετε και απόδειξη μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: [email protected] ή facebook.
Ο ακρωτηριασμός του σκύλου έγινε στις 8 Σεπτεμβρίου και όπως θα δείτε στο βίντεο κάνει τα πρώτα του βήματα.
Νεότερη Ενημέρωση: Η δίκη στις 6/10 αναβλήθηκε λόγω εκλογών και θα οριστεί νέα δικάσιμος. Στις 6 Οκτωβρίου αναμένεται να δικαστεί από το Μικτό Ορκωτό Πρέβεζας…
Τα γεράκια, που βλέπετε, εντοπίστηκαν χθες μέσα σε μια οικοδομή στην περιοχή της Αγίας Γαλήνης στο Ρέθυμνο της Κρήτης. Η παράνομη αιχμαλωσία των νεαρών αρπακτικών διαπιστώθηκε τυχαία από έναν αστυνομικό ο οποίος πήγε εκεί εξαιτίας μιας πολεοδομικής παράβασης. Ο αστυνομικός προχώρησε στην κατάσχεση και μέσω της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας επικοινώνησε με την ΑΝΙΜΑ.
Μέσω facebook και στη σελίδα «ANIMAL WELFARE HANDS OF KALYMNOS - ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ» η Σεβαστή Τσατάρου – Γερακιού, πρόεδρος του φιλοζωικού φορέα έκανε γνωστό…