Η έγκαιρη παρέμβαση του κτηνιάτρου Ανέστη Καραγκούνη στάθηκε σωτήρια για τη Ρούμπη, τη σκυλίτσα που στις 24 Μαρτίου δηλητηριάστηκε με φόλα κατά τη διάρκεια της βόλτας με την κηδεμόνα της στην πόλη της Λιβαδειάς Βοιωτίας.
Το σοκαριστικό βίντεο με το ζώο να σπαρταράει στην οδό Αχιλλέως τράβηξε και δημοσίευσε στο facebook ο Γιάννης Μυλώνας στις 24 Μαρτίου. Το ζώο στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο και εκεί με την κατάλληλη αγωγή αντιμετωπίστηκε η τοξικότητα του δηλητηρίου έτσι το σκυλί στάθηκε ξανά στα πόδια του. Η σκυλίτσα είναι το τρίτο καταγεγραμμένο θύμα δηλητηρίασης από φόλες τις τελευταίες μέρες στην πόλη της Λιβαδειάς.
Τα άλλα δύο σκυλιά δολοφονήθηκαν με φόλες στις 21 Μαρτίου κοντά στον 3ο Γυμνάσιο...
Η ανακοίνωση του Δήμου Λεβαδέων
«Ο Δήμος Λεβαδέων καταδικάζει απερίφραστα την απάνθρωπη θανάτωση δύο αδέσποτων σκύλων, από την ρίψη δηλητηριασμένων δολωμάτων τροφής, χθες στην πόλη της Λιβαδειάς, τονίζοντας ότι όσοι διέπραξαν αυτές τις αποτρόπαιες ενέργειες θα βρεθούν και θα λογοδοτήσουν στην δικαιοσύνη.
Η Δημοτική Αρχή του Δήμου Λεβαδέων εκπροσωπούμενη από τον αρμόδιο Αντιδήμαρχο κ. Θανάση Καλογρηά κατέθεσε χθες βράδυ μήνυση κατά αγνώστων στο Α.Τ Λιβαδειάς. Τέτοιες ωμές πράξεις βίας αποτελούν αδιανόητο έγκλημα και οδηγούν σε στενωπούς υποβάθμισης της εξελικτικής πορείας του ανθρώπου.
Ο Δήμαρχος κ. Ιωάννης Δ. Ταγκαλέγκας, από τις πρώτες μέρες της διοίκησης του, έκρινε πως η αντιμετώπιση του προβλήματος των αδέσποτων σκύλων είναι ένα κρίσιμο ζήτημα και γι’ αυτό τον λόγο, ανατέθηκε η αρμοδιότητα αυτή στον αναπληρωτή Δήμαρχο κ. Θανάση Καλογρηά.
Με την έναρξη άσκησης των καθηκόντων της, η νέα Δημοτική Αρχή συνέχισε και πολλαπλασίασε τις στειρώσεις, περιθάλψεις, ηλεκτρονικές ταυτοποιήσεις, αύξησε την ποσότητα διανομής ζωοτροφών και τοποθέτησε ταΐστρες και ποτίστρες, προβαίνοντας ακόμη και στην ανάθεση της αρμοδιότητας διανομής τροφής σε υπάλληλο.
Συγκεκριμένα από τον Σεπτέμβριο του 2019 έως το τέλος του έτους, στειρώσαμε και περιθάλψαμε 35 ζώα. Το 2020 τα περιστατικά περίθαλψης έφτασαν τα 119, εκ των οποίων τα 84 στειρώθηκαν (μέσα στον αριθμό 119, υπήρχαν μικρά κουτάβια τα οποία δεν έχριζαν στείρωσης, λόγω ηλικίας). Κατακόρυφα αυξήσαμε την κατανάλωση ζωοτροφών το έτος 2020 έναντι των ετών 2018/ 2019. Το 2018 και 2019 καταναλώθηκαν 2.000 kg ζωοτροφής ανά έτος, ενώ το 2020 έφτασαν τα 14.894 kg ζωοτροφής.
Σ’ αυτήν την προσπάθεια για την αντιμετώπιση της αγελοποίησης των αδέσποτων ζώων, σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε για πρώτη φορά η τοποθέτηση 35 ταϊστρών και ποτιστρών σε όλα τα χωριά του Δήμου Λεβαδέων, αλλά και η τοποθέτηση τους προαστιακά στην πόλη της Λιβαδειάς κατά το έτος 2020.Φυσικά υπήρξαν και μια σειρά περαιτέρω ενεργειών για τα αδέσποτα ζώα μας, σε συνεργασία πάντα με τον συνεργαζόμενο ιατρό, όπως εμβολιασμοί, περιλαίμια, μικρό χειρουργικές επεμβάσεις κ.α.
Εντός όλης αυτής της προσπάθειας διανείμαμε συστήματα περισυλλογής περιττωμάτων δεσποζόμενων σκύλων. Τοποθετήσαμε 10 μεταλλικά κυτία και χορηγήσαμε 10.000 αναλώσιμα οικολογικά συστήματα περισυλλογής περιττωμάτων σε 10 σημεία διάθεσης στην Λιβαδειά.
Επίσης ως Δημοτική Αρχή προχωρήσαμε στη έγκριση χρηματοδότησης από το ΥΠΕΣ για την υλοποίηση συγκεκριμένης πρότασης καταφυγίου ζώων, το οποίο θα βοηθήσει περαιτέρω στην προσπάθεια.
Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα πολύτιμοι αρωγοί και συμπαραστάτες της προσπάθειας αυτής ήταν οι φιλοζωικές οργανώσεις της Λιβαδειάς που συνέβαλαν και συνεχίζουν να συμβάλλουν βοηθώντας στην επίλυση του ζητήματος.
Βέβαια, όλα αυτά αποτελούν μέτρα αντιμετώπισης του προβλήματος κι όχι την οριστική του λύση. Είμαστε εδώ για να επιχειρούμε να αλλάξουμε όλα αυτά που τόσα χρόνια φαίνονταν στάσιμα.».
Τι επισημαίνουν οι Εθελοντές Φιλόζωοι Λιβαδειάς
«Οι Εθελοντές Φιλόζωοι Λιβαδειάς εκφράζουμε την βαθύτατη λύπη και τον αποτροπιασμό μας για τις μαζικές δολοφονίες ζώων τις τελευταίες ημέρες στην πόλη της Λιβαδειάς με θύματα τόσο αδέσποτα, όσο και δεσποζόμενα ζώα. Για άλλη μια φορά, κάποιοι αχαρακτήριστοι συμπολίτες μας έβαλαν φόλες σκορπίζοντας τον θάνατο με τον πιο βάναυσο τρόπο θέτοντας σε κίνδυνο όχι μόνο τα ζώα, αλλά και τον άνθρωπο. Έχουμε προβεί σε όλες τις νόμιμες ενέργειες και καλούμε όποιον έχει την οποιαδήποτε πληροφορία να απευθυνθεί στην αστυνομία ή στον σύλλογό μας ώστε επιτέλους να σταματήσει αυτή η κτηνωδία. Να θυμίσουμε πως με βάση το νόμο 4039/2012, η θανάτωση των ζώων με φόλες διώκεται αυτεπάγγελτα.
Με τη συνδρομή της εθελοντικής ομάδας «Ειδική Μονάδα Απεγκλωβισμού Ζώων», της Μάρθας Πουλτίδου και του Τμήματος Αστικής Πανίδας του Δήμου Αθηναίων αφαιρέθηκαν από τον ιδιοκτήτη τους χθες το μεσημέρι τα δύο σκυλιά που ζούσαν μόνα τους μέσα σε μια μονοκατοικία επί της οδού Αίνου στην περιοχή του Νέου Κόσμου για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.
Με τη νέα της οικογένεια βρίσκεται πλέον η Σκάρλετ, το θηλυκό κουτάβι που εντοπίστηκε στις 12 Ιουλίου στα Οινόφυτα Βοιωτίας βαμμένο κόκκινο. Η σκυλίτσα υιοθετήθηκε…
Από τη μέρα που ο Μικρός Τζον και ο Νικήτας επέστρεψαν στη φύση οι ερευνητές του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ τους… παρατηρούν! Με τη βοήθεια των ειδικών κολάρων-πομπών που έχουν τοποθετηθεί πάνω τους παρακολουθούνται δορυφορικά οι κινήσεις τους ολόκληρο το 24ωρο και γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή που βρίσκονται και αν τα καταφέρνουν.