Στην περιοχή Μέσα Βαθύ στο νησί της Αστυπάλαιας που βρίσκεται στο νομό Δωδεκανήσων, η Έλση Λάμπρου κατά τη διάρκεια των διακοπών της εντόπισε ένα ερειπωμένο κτίριο μέσα στο οποίο κάποιος υπό άθλιες συνθήκες εκτρέφει γουρούνια. Όπως πολύ συχνά έχουμε επισημάνει στο www.zoosos.gr τα όσα κάνουν οι άνθρωποι στα αδέσποτα ή στα ζώα συντροφιάς δεν είναι τίποτα μπρος στα μαρτύρια που υφίστανται τα λεγόμενα παραγωγικά ζώα, τα ζώα φάρμας και αυτά που εκτρέφονται για το κρέας ή το γάλα τους…
Η Έλση Λάμπρου δημοσίευσε στο facebook στις 9 Αυγούστου το βίντεο που βλέπετε για του λόγου του αληθές και για το σημείο όπου βρίσκονται τα ζώα εξηγεί: «Ο δρόμος που πηγαίνει στο έξω και στο μέσα ΒΑΘΥ είναι ασφαλτοστρωμένος αλλά περίπου 2 χιλιόμετρα πριν φτάσεις στο ΜΕΣΑ ΒΑΘΥ σταματάει η άσφαλτος και έχει χωματόδρομο... Οικισμός δεν υπάρχει, είναι σαν λιμνοθάλασσα ένα πράγμα. Φτάνοντας στο ΒΑΘΥ λίγο πριν τελειώσει ο χωματόδρομος, έχει αυτό το μικρό κτίριο σαν γκρεμισμένο πράγμα και έχουν μέσα κλεισμένα τα γουρουνάκια ....».
Την κακοποίηση γαϊδουριών από ανήλικους αναβάτες στις παράνομες γαϊδουροδρομίες που οργανώθηκαν στην Κώμη στη Λέσβο στις 26 Αυγούστου καταγγέλλει ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η…
Κάτοικος της περιοχής του οικισμού Αύρα στο Κάτω Σούλι Μαραθώνα εντόπισε στις 16 Νοεμβρίου τη σκυλίτσα, που βλέπετε. Το ζώο το βρήκε στο βουνό και διαπίστωσε, πως το πόδι του ήταν δεμένο με ορειβατικό γάντζο, οποίος είχε καρφωθεί μέσα στο δέρμα του και είχε γίνει ένα με την σάρκα του. Το τραύμα έμοιαζε στην όψη με την τρύπα, που προκαλεί το τσιγκέλι στο σφάγιο. Ο άνθρωπος μάζεψε τη σκυλίτσα, που φάνηκε, ότι είχε γεννήσει πρόσφατα, και την μετέφερε στο σπίτι του. Αμέσως ειδοποίησε την Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία (Ε.Φ.Ε.).
Της Ελένης Ηλιοπούλου Με ποινή φυλάκισης 12 μήνες με τριετή αναστολή και χρηματική ποινή 5.000 ευρώ καταδικάστηκε σήμερα (για την κατηγορία της ηθικής αυτουργίας σε…
Ποιος θα ενδιαφερθει και τι θα απογινουν τα δυστυχα! Βασανιστηρια καποια χρονια και σφαγη! Κατα τα αλλα οταν καποιοι τα λεμε μας κατηγορουν για.....βηγκανικο παραληρημα! Μονο αν τα υποστουν οι ιδιοι θα βαλουν μυαλο!
Ποιος θα ενδιαφερθει και τι θα απογινουν τα δυστυχα! Βασανιστηρια καποια χρονια και σφαγη! Κατα τα αλλα οταν καποιοι τα λεμε μας κατηγορουν για.....βηγκανικο παραληρημα! Μονο αν τα υποστουν οι ιδιοι θα βαλουν μυαλο!