Η Ζωίτσα είναι μια υπέροχη ασπρόμαυρη γάτα που δεν βλέπει, αλλά ευτυχώς ζει ζωή χαρισάμενη στην Κερατέα της Αττικής καθώς μια οικογένεια της άνοιξε την αγκαλιά της. Η γατούλα δεν γεννήθηκε τυφλή, έχασε την όραση της όταν ήταν μωρό, καθώς μια γυναίκα στην Λέρο τον Αύγουστο του 2017 την ξυλοκόπησε επανειλλημένα. Εν αναμονή της δίκης της γυναίκας που κακοποίησε αυτό το πλάσμα, θυμίζουμε αυτό το υπέροχο βίντεο, γιατί μόνο η αγάπη μεταμορφώνει...
Κοντά στη λίμνη Μπελέτσι, στην περιοχή ανάμεσα στα Κιούρκα και το Κατσιμίδι Αττικής (δίπλα από την Ιπποκράτειο Πολιτεία στην Πάρνηθα) περιφερόταν για καιρό μέχρι τον περασμένο Ιούλιο ένα άρρωστο σκυλί. Το ζώο είχε μια βαθιά πληγή στο λαιμό του, που έφτανε μέχρι την τραχεία, και έπασχε και από λεϊσμανίωση, ψώρα και από ασιτία.
Μια θαλάσσια χελώνα εντοπίστηκε την περασμένη Πέμπτη 30/6, να πλέει τραυματισμένη (έφερε βαθύ τραύμα στο κεφάλι από προπέλα), σε ρηχά νερά στην παραλία Ψιλή Άμμος στην περιοχή του Πυθαγορείου της Σάμου. Λουόμενοι που βρίσκονταν στο σημείο ειδοποίησαν το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας «ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ» και πενταμελής ομάδα μετέβη αμέσως στην περιοχή, προκειμένου να προσφέρει τις πρώτες βοήθειες και για να μεταφέρει τη χελώνα σε κτηνιατρείο στο Βαθύ όπου και διανυκτέρευσε.
Μια εξαιρετική ιδέα είχε η νηπιαγωγός, Κική Δημητριάδου, η οποία σε πείσμα της δυσμενούς οικονομικής κατάστασης, προσπαθεί να την εφαρμόσει στους μικρούς μαθητές της τάξης του νηπιαγωγείου, που διδάσκει, προκειμένου να τους ευαισθητοποιήσει και να μάθει τα πιτσιρίκια να αγαπούν και τα αδέσποτα ζώα.
1 Σχόλιο
Βαρωνου Ειρηνη
Τι κακά ένστικτα έχουν αυτές οι παλιογριες που κακοποιούν και σκοτώνουν ανυπεράσπιστα γατάκια. ΑΥΤΑ που γίνονται στην Ελλάδα με τα ζώα με ξεπερνά. Δενμπορώ να πω τίποτε αλλο
Τι κακά ένστικτα έχουν αυτές οι παλιογριες που κακοποιούν και σκοτώνουν ανυπεράσπιστα γατάκια. ΑΥΤΑ που γίνονται στην Ελλάδα με τα ζώα με ξεπερνά. Δενμπορώ να πω τίποτε αλλο