Η περιβαλλοντική οργάνωση Καλλιστώ καλεί τους κατοίκους της Θεσσαλονίκης να συμμετέχουν στο συλλαλητήριο ενάντια στην εξόρυξη χρυσού στην Χαλκιδική (Σκουριές) την Τρίτη 27 Μαρτίου στις 18:00 στην Καμάρα. Σύμφωνα με το δελτίου Τύπου «Η πορεία διοργανώνεται με αφορμή το επικείμενο τέλος του χρονικού διαστήματος μέσα στο οποίο πρέπει η Διαιτησία του ελληνικού δημοσίου έναντι της εταιρίας «Ελληνικός Χρυσός» να καταλήξει σε κάποια απόφαση.
Όποια και αν είναι η απόφαση, όπως σωστά δηλώνουν οι Επιτροπές Αγώνα Θεσσαλονίκης Χαλκιδικής ενάντια στην εξόρυξη Χρυσού: «Καμιά Διαιτησία δεν μπορεί να αποφασίσει σε τι τόπο και με τι τρόπο θα ζήσουμε». Γιατί η εξόρυξη φέρνει αρρώστια και θάνατο και σε Χαλκιδική και σε Θεσσαλονίκη. Ο αγώνας αυτός για τη ζωή έχει ανάγκη τη συμμετοχή του καθένα και της καθεμιάς από μας για να νικήσει Όλοι στο συλλαλητήριο την Τρίτη 27 Μαρτίου 6μμ στην Καμάρα!».
![H Καλλιστώ μας καλεί να συμμετάσχουμε στην πορεία διαμαρτυρίας ενάντια στην εξόρυξη χρυσού στις Σκουριές Χαλκιδικής 1 AfisaEldoradoGoldSkouries](https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/2018/03/AfisaEldoradoGoldSkouries.png)
Διαβάστε επίσης:
Καταστροφική περιβαλλοντικά, οικονομικά και κοινωνικά η μεταλλευτική δραστηριότητα στις Σκουριές Χαλκιδικής
Ενάντια στα μεταλλεία χρυσού που καταστρέφουν τη Χαλκιδική και η Π.Φ.Π.Ο.
«Χρυσές» ανακρίβειες εις βάρος μας για τον ΑΡΚΤΟΥΡΟ και την «επένδυση» στις Σκουριές
Αδέσποτος «επικεφαλής» της πορείας ενάντια στα μεταλλεία στη Χαλκιδική (βίντεο)
Στειρώσεις αδέσποτων στην Ιερισσό που ο Πάχτας ρημάζει αφήνοντας την «Ελληνικός Χρυσός» ανεξέλεγκτη
Είναι η σιωπή του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ χρυσός;
Τι λέει ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ για τις Σκουριές
Κατά της «Ελληνικός Χρυσός» και η ΚΑΛΛΙΣΤΩ
Ενάντια στην εξόρυξη χρυσού στη Χαλκιδική η ΚΑΛΛΙΣΤΩ
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr