Την κακοποίηση ενός γαϊδουριού από τον ιδιοκτήτη του έκανε γνωστή η Κωνσταντίνα Κομιώτη καθώς στην περιοχή της λίμνης Μουριάς στον Πύργο Ηλείας βρήκε το θηλυκό ζώο παρατημένο, το οποίο κάποιος, αφού του έκανε τη ζωή μαρτύριο, τελικά το εγκατέλειψε σε αυτήν την κατάσταση.
Οι οπλές, τα νύχια του γαϊδουριού έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ, έχουν παραμορφωθεί και αυτό το πλάσμα κινείται με δυσκολία, όπως θα δείτε και στο σχετικό βίντεο.
Η τακτική περιποίηση των οπλών των ιπποειδών γενικώς είναι απολύτως απαραίτητη (καθώς τα νύχια τους μεγαλώνουν όπως τα δικά μας), ώστε αυτά τα ζώα να μπορούν να κινούνται φυσιολογικά. Αν αυτό δεν γίνει προκαλούνται πολλά προβλήματα στην σπονδυλική του στήλη, στις αρθρώσεις αφού π.χ. το γαϊδούρι πατάει λάθος, με αποτέλεσμα να υποφέρει.
Δυστυχώς αυτά και πολλά άλλα συμβαίνουν παντού στην Ελλάδα εις βάρος των ιπποειδών – παρά την αυστηροποίηση της νομοθεσίας – και ελάχιστοι είναι αυτοί που καταγγέλλουν στις αρχές το δράμα των ζώων ή παλεύουν να σώσουν πλάσματα που υποφέρουν.
Το ζώο αρχικά το μετέφεραν στη σκιά και του έβαλαν τροφή και νερό.
Η κα Κομιώτη, γνωστή για το φιλοζωικό της έργο στην περιοχή, ανήκει σε εκείνους τους ελάχιστους και παλεύει να σώσει από γατιά και σκυλιά έως γαϊδούρια και πρόβατα, τα οποία εντοπίζει να ζουν, είτε σε τραγικές συνθήκες, είτε εγκαταλελειμμένα. Γι' αυτό και αναζητεί ποιος φορέας μπορεί να αναλάβει τη φροντίδα του ζώου.
Η Κωνσταντίνα Κομιώτη κάνει έκκληση σε όποιον γνωρίζει σε ποιον ανήκει το ζώο να την ενημερώσει.
Μετά από καταγγελία του www.zoosos.gr στην Αστυνομική Διεύθυνση Αχαΐας συνελήφθη στις 21 Αυγούστου ένας 69χρονος άνδρας καθώς σε περιφραγμένο κτήμα στον οικισμό Αγίων Θεοδώρων στα…