Στις 19 Ιουνίου εθελοντές της Ζωοφιλικής Ένωσης Ηλιούπολης (Ζ.Ε.Η.) ενημερώθηκαν από μια γυναίκα ότι μέσα σ' ένα χαρτόκουτο, που είχε γίνει μούσκεμα μετά την καταιγίδα, εντοπίστηκαν στην οδό Ακομινάτου δύο τρωκτικά – ινδικά χοιρίδια, τα οποία κάποιος πέταξε εκεί για να τα ξεφορτωθεί.
Η εγκατάλειψη εξωτικών ζώων, που αγοράστηκαν για να γίνουν παιχνίδια – κατοικίδια συνήθως για παιδιά, και εγκαταλείφθηκαν στη συνέχεια μόνο σπάνια δεν είναι γι’ αυτό και συχνά στους δρόμους των πόλεων αλλά και σε λιγότερο πολυσύχναστα μέρη σε ποτάμια, χωράφια και λίμνες εντοπίζονται από εξωτικά είδη φιδιών, μέχρι ιγκουάνα, τσιντσιλά, αμερικανικές νεροχελώνες, κροκόδειλοι του Νείλου, πιράνχας, κ.ά. και τα άρθρα που ακολουθούν θα σας πείσουν...
Τα τρωκτικά τα φροντίζουν τα μέλη της Ζ.Ε.Η., που για άλλη μια φορά φορτώθηκαν τις ευθύνες ενός ανεύθυνου, ο οποίος παριστάνει και τον φιλόζωο.
Θανάτωση των χωροκατακτητικών ξενικών ειδών επιβάλλει η Ε.Ε.
Η εγκατάλειψη εξωτικών ειδών και η απελευθέρωση τους στο φυσικό περιβάλλον απαγορεύεται όχι μόνο γιατί είναι κατά κύριο λόγο χωροκατακτητικά, συνήθως δεν έχουν φυσικούς θηρευτές και κυνηγούν τα ελληνικά είδη, αλλά και γιατί δεν έχουν μάθει να επιβιώνουν μόνα τους στη φύση αφού είναι ζώα εκτροφής και τρέφονται με τροφές επεξεργασμένες.
Μάλιστα σύμφωνα με τον Κανονισμό της Ε.Ε. (αριθ. 1143/2014) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 22ας Οκτωβρίου 2014 για την πρόληψη και διαχείριση της εισαγωγής και εξάπλωσης χωροκατακτητικών ξένων ειδών τα μέλη – κράτη θα πρέπει να μεριμνούν για την «ανώδυνη θανάτωσή» των ζώων αυτών.
Επί της ουσίας δηλαδή, οι άνθρωποι παγιδεύσουν άγρια ζώα. Τα ζευγαρώνουν, τα εκτρέφουν, τα εμπορεύονται. Κάποιοι τα αγοράζουν, μόλις τα βαρεθούν τα πετούν και τελικά ο νομοθέτης αποφασίζει τη θανάτωση τους εξαιτίας της ασυδοσίας του δικού μας είδους, το οποίο αντιμετωπίζει όλα τα άλλα πλάσματα ως δούλους, εργαλεία διασκέδασης ή χρήσης...
Της Ελένης Ηλιοπούλου Τους δύο άνδρες (άδερφια) που σύμφωνα με καταγγελία αυτόπτη μάρτυρα σκότωσαν την Πέμπτη 11 Απριλίου τα τέσσερα σκυλιά τους στο χωριό Κρυσταλλόβρυση…
Στις 27 Απριλίου 2018 από το Γ' Τριμελές Εφετείο Αθηνών αναμένεται να εκδικαστεί σε δεύτερο βαθμό η υπόθεση της γυναίκας που καταδικάστηκε στις 25 Απριλίου…
Η Ιωάννα Περπερίδου έκανε έκκληση για το σκελετωμένο ζώο που εντόπισε κάπου στην Καβάλα. Το Φιλοζωικό Σωματείο Καβάλας «Αίσωπος» κάνει λόγο για ακόμη ένα αποστεωμένο κυνηγόσκυλο και ζητά κάποιον φιλόζωο που θα μπορέσει να προσφέρει στο ζώο φιλοξενία μέχρι το πλάσμα αυτό, που λιμοκτονεί από την ασιτία, να συνέλθει και να δοθεί για υιοθεσία.