Τη συστηματική μαζική εξόντωση αδέσποτων σε κάθε γωνιά του νομού Ημαθίας επισημαίνει για πολλοστή φορά o σύλλογος «ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ Νάουσας».
O φιλοζωικός φορέας με ανάρτηση του στο facebook στις 12 Απριλίου τονίζει τα εξής: «ΦΟΛΕΣ ΠΑΝΤΟΥ
Όσο και αν θυμώσουμε, όσο και αν εξοργιστούμε, όσο και αν αηδιάσουμε, όσα και αν πούμε και όσα και αν γράψουμε, η βρωμιά στην ψυχή κάποιων, δεν θα φύγει ποτέ!!!!
Άνθρωποι απόβλητα, που δεν έχουν καμία απολύτως θέση στην κοινωνία... ΣΙΧΑΜΑΤΑ... απλά, ΣΙΧΑΜΑΤΑ!!!!
Σπέρνουν κάθε μέρα τον θάνατο... Εθελοντές, ξεπερνούν τους εαυτούς τους και τις δυνάμεις τους, για να τα σώσουν...Τις περισσότερες φορές, μάταια...
Έχουμε πνίγει κυριολεκτικά στα αδέσποτα, γιατί η ανθρώπινη ηλιθιότητα, έχει χτυπήσει κόκκινο....
Γεννάνε ασύστολα,γιατί για τους περισσότερους, η στείρωση είναι κόντρα στην φύση... Ενώ όταν τα ξεφορτωνεστε σαν σκουπίδια εδώ και εκεί και αργοπεθαινουν, είναι φυσιολογικό!!!Όταν τα βασανίζετε με κάθε τρόπο, είναι φυσιολογικό!!!
Αλλά δεν θεωρείτε φυσιολογικό, το δικαίωμα τους στην ΖΩΗ!!!!!
Περιοχή:Μπλάνα 4 σκυλιά νεκρά από φόλα! Η μικρόσωμη σκυλίτσα στο βίντεο, μαζί με τα άλλα τρία σκυλάκια που ζούσαν μαζί,δεν πείραζαν κανέναν... Μα κανέναν... Μόνο τους κακοπροαιρετους της περιοχής που ζουν στα μεγάλα σαλόνια!
Περιοχή:Αγγελοχώρι πιο κάτω από το Δημοτικό σχολείο, βρέθηκε σε κωματώδη κατάσταση ο μαύρος γκρι σκυλακος του βίντεο... Μεταφέρθηκε από εθελόντρια της περιοχής σε κτηνίατρο στην Βέροια, αλλά δυστυχώς κατέληξε... Μαζί του σχεδόν, λίγο πιο κάτω, βρέθηκε νεκρή η σκυλίτσα του βίντεο αφήνοντας πίσω της τα κουταβάκια της μόνα...
Περιοχή: Ζερβοχώρι, αγνοείται ο ημίαιμος σκυλάκος,λευκός Καναδός, ο οποίος παρανόμως είχε μεταφερθεί από την Νάουσα εκεί... Φώτο στα σχόλια... Το ίδιο και ο Ερμής, το τσοπανοσκυλο της φώτο στα σχόλια...Υπάρχουν υποψίες ότι δηλητηριαστηκαν και αυτά...
Εκφράζουμε για πολλοστή φορά τον αποτροπιασμό μας για αυτά τα εγκλήματα...
Καταδικάζουμε αυτή την απανθρωπιά και δηλώνουμε κυριολεκτικά εξοργισμένοι...Αυτό το αίσχος, πρέπει να σταματήσει, πάση θυσία...
Η ζωή είναι κάρμα και το συναντάς μπροστά σου... Είναι το μόνο σίγουρο...».
Αύριο θα δικαστεί τελικά από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών ο άνδρας που συνελήφθη χθες το απόγευμα στον Χολαργό Αττικής, αφού από το μπαλκόνι του σπιτιού (στον τρίτο όροφο μια πολυκατοικίας επί της οδού Τήνου) χτυπούσε αδέσποτες γάτες χρησιμοποιώντας το αεροβόλο του.
Μέσω facebook η Άννα Κουκούτση έκανε γνωστό στις 15 Οκτωβρίου ότι μια γάτα χτυπήθηκε από διερχόμενο Ι.Χ. στον παραλιακό δρόμο του Κορθίου στο νησί της…
Στην Αστυνομία κατήγγειλε νωρίτερα σήμερα η Έφη Κομιακίδου τη γυναίκα η οποία χτυπάει τον σκύλο της οικογένεια της στο Ηράκλειο της Κρήτης. Η κα Κομιακίδου…