Την Παρασκευή 3 Αυγούστου πραγματοποιήθηκε η κηδεία της Θέκλας Δεσύπρη που κάηκε μαζί με τα ζώα της στο σπίτι της στη Νέα Μάκρη της Αττικής. Η 61χρονη γυναίκα ζούσε σε σπίτι στο ύψος του 24 χλμ. της λ. Μαραθώνος με δεκάδες γάτες και έξι σκυλιά. Από τα σκυλιά επέζησαν μόνο τα δύο και μόνο τρεις από τις 26 γάτες της ενώ στα συντρίμμια της τουαλέτας του σπιτιού βρέθηκε και το πτώμα της. Την πιο φιλική από τις ψιψίνες φιλόζωοι κατάφεραν την πιάσουν αμέσως και τη μετέφεραν σε κτηνιατρείο για περίθαλψη από εθελοντές της Μ.Κ.Ο. Εφτάψυχες (Nine Lives Greece).
Όπως εξήγησαν μιλώντας στο www.zoosos.gr άνθρωποι που τη γνώριζαν ακόμα και αν μπορούσε να διαφύγει για να σωθεί η ίδια δεν θα το έκανε αφήνοντας πίσω τα ζώα της απροστάτευτα. Και έτσι συνέβη. Οι φωτογραφίες από το συγκεκριμένο σπίτι, είναι αδιάψευστος μάρτυρας της πύρινης λαίλαπας που στις 23 Ιουλίου κατέκαψε την περιοχή και άφησε πίσω της δεκάδες ανθρώπινα θύματα και χιλιάδες ζώα…
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Λέσβου «Ο Παν» με αφορμή την πρόσφατη διένεξη μεταξύ των κτηνιάτρων του νησιού, των φιλοζωικών σωματείων και του Δήμου Λέσβου, απέστειλε μια «χειμαρρώδη» επιστολή προς τον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο (Π.Κ.Σ.), της οποίας τα επιχειρήματα αφοπλίζουν, ακόμη και τους πιο ένθερμους υποστηρικτές της άποψης, ότι οι ξένοι θα «φάνε» το «μεροκάματο» των ντόπιων κτηνιάτρων, αν στειρώσουν μερικές δεκάδες ζώα από τα εκατοντάδες, που υπάρχουν.
Μετά από αλλεπάλληλες διαβουλεύσεις και εξαιτίας της άρνησης του θηροφύλακα να μεταφέρει χθες κατευθείαν στην Αίγινα και στις εγκαταστάσεις του Ε.Κ.Π.Α.Ζ. το θηλυκό ζαρκάδι (και όχι ελάφι), που εντοπίστηκε τραυματισμένο από τουρίστες στο χωριό Άνω Χώρα Ναυπακτίας, τελικά αυτό μεταφέρθηκε στον Σταθμό Α’ Βοηθειών της ΑΝΙΜΑ στην περιοχή της Καλλιθέας.
Στα δύο της πόδια περπατάει η ανάπηρη γατούλα που τον περασμένο Μάρτιο εντοπίστηκε στην οδό Ηρώων Πολυτεχνείου στην Ηλιούπολη Αττικής να σπαρταράει χτυπημένη από αυτοκίνητο στην μέση του δρόμου. Για το ζώο ενημερώθηκε η Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης (Ζ.Ε.Η.) και εθελόντρια της έσπευσε επί τόπου. Την μάζεψε και την μετέφερε σε κτηνιατρείο.