Κάθε μέρα και καλύτερα είναι η σκυλίτσα που περιφερόταν σκελετωμένη στις 7 Ιανουαρίου στο Βαθύ Καλύμνου και εντοπίστηκε από έναν νεαρό άνδρα, τον Γιώργο Πεταλά, ο οποίος όχι μόνο δεν την προσπέρασε, αλλά ζήτησε και τη βοήθεια της συλλόγου «ANIMAL WELFARE HANDS OF KALYMNOS - ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ» ώστε να προσφέρει στο ζώο, που ήταν ένα βήμα πριν τον θάνατο, τις πρώτες βοήθειες.
Μάλιστα εκείνος ήταν που το μετέφερε σε κτηνιατρείο του νησιού, όπως επισημαίνει η πρόεδρος του φιλοζωικού φορέα, Σεβαστή Τσατάρου – Γερακιού, ώστε να γίνουν αιματολογικές εξετάσεις και να διαπιστωθεί αν το ζώο εκτός από την ασιτία υποφέρει και από ασθένειες.
Η υγεία της σκυλίτσας που είτε εγκαταλείφθηκε από κάτοικο του χωριού Βαθύ, είτε αφέθηκε εκεί από άλλη περιοχή της Καλύμνου για να πεθάνει από την πείνα, τη δίψα ή κάποια καραμπίνα πλέον πάει καλύτερα, παίρνει βάρος και σύντομα θα ψάξουν για εκείνη το κατάλληλο σπιτικό.
Η σκυλίτσα στις 15 Ιανουαρίου...
Και στην Κάλυμνο, όπως και παντού στην Ελλάδα, υπάρχουν αυτοί οι λίγοι που νοιάζονται και σώζουν ζώα τα οποία υποφέρουν εξαιτίας των ανθρώπων. Δυστυχώς όμως κανείς από το νησί δεν καταγγέλλει στις αρχές την κακοποίηση ζώων και οι περισσότερα περιστατικά με κακοποιημένα σκυλιά και γατιά αφορούν οικόσιτα ζώα.
Η Φλωρίκα Τσιρογιάννη, γραμματέας του Φιλοζωικού Συλλόγου Βόλου «Κόσμος και Φύση», μας ενημέρωσε για την «επιχείρηση» σωτηρίας ενός πετροχελίδονου και το πώς ένα παιδί, ο φιλοζωικός φορέας τους, ένας ευαίσθητος οδηγός Κ.Τ.Ε.Λ. και η ΑΝΙΜΑ κατάφεραν να σώσουν τον πτηνό.
Το τηλεοπτικό συνεργείο του αμερικανικού τηλεοπτικού καναλιού ANIMAL PLANET βρέθηκε στην Πάρο στις 14 και 15 Ιουλίου 2011, προκειμένου να πραγματοποιήσει γυρίσματα για τη γάτα του Αιγαίου στο πλαίσιο ενός ντοκιμαντέρ για τη συγκεκριμένη ράτσα.
Στις 3 Ιουλίου 2014 τα αστυνομικά τμήμα Πολιχνίτου - Λέσβου, επέβαλαν σε τρεις ιδιοκτήτες βαρελόσκυλων – που κακοποιούσαν συστηματικά τα ζώα τους – πρόστιμα αξίας 4.000 ευρώ για παραβάσεις του νόμου 4039/2012.