Κάτοικος της Καμαριώτισσας Σαμοθράκης ενημέρωσε το www.zoosos.gr για τα ιπποειδή που βρήκε σε περιφραγμένο χωράφι απολύτως εκτεθειμένα στον χιονιά.
Για τα συγκεκριμένα ζώα, που μάλλον είναι μουλάρια, όπως μας εξήγησε δεν υπάρχει τίποτα - εντός του περιφραγμένου χώρου που ζουν - για να τα προστατέψει από τον παγετό, τις ακραίες καιρικές συνθήκες οι οποίες επικρατούν στο νησί. Όπως θα δείτε το ένα από τα ζώα σήμερα το πρωί ήταν κυριολεκτικά καλυμμένο από τα χιόνια.
Δυστυχώς αυτή είναι η «φροντίδα» που παρέχουν και στα ιπποειδή οι περισσότεροι ιδιοκτήτες αλόγων, μουλαριών, γαϊδουριών. Τα αντιμετωπίζουν λες και είναι τσιμεντόλιθοι, λες και είναι πλάσματα χωρίς ανάγκες που δεν υποφέρουν από το ψύχος ή τον καύσωνα.
Άραγε θα νοιαστεί κανείς να τα βοηθήσει, γιατί κανείς από τους ντόπιους δεν πρόκειται να καλέσει την Αστυνομία; Όλοι ένεκα της... καλής γειτονίας σιωπούν, ακόμα και αν δίπλα τους γίνονται εγκλήματα και τα βλέπουν.
Στην πισίνα ενός ξενοδοχείου στο νησί της Αμοργού μια παρέα τριών αγοριών ηλικίας περίπου 8 έως 10 ετών κακοποίησαν μια γάτα, που έτυχε να πέσει στα χέρια τους. Το βίντεο έχει ξεσηκώσει εδώ και μερικές ημέρες τη φιλοζωική κοινότητα και όχι άδικα.
Έντεκα είναι μέχρι τώρα οι δηλητηριασμένοι γύπες που εντοπίστηκαν στην Αιτωλοακαρνανία και τα εννιά από τα όρνια εντοπίστηκαν νεκρά το φαράγγι της Κλεισούρας. Οι φόλες…
Η Κατερίνα Χαριζοπούλου κάτοικος του Λιτόχωρου Κατερίνης με επιστολή της στο www.zoosos.gr περιγράφει τη ζοφερή εικόνα εις βάρος των αδέσποτων ζώων και τα όσα αυτά τα πλάσματα υφίστανται από τους ανθρώπους στη συγκεκριμένη περιοχή. Θύματα είναι πάντα κυρίως τα σκυλιά και τα γατιά και οι μέθοδοι εξόντωσης τους αρκετοί. Φυσικά και εκεί τα θανατώνουν με φόλες.