Δέκα μέρες μετά το χειρουργείο για την αποκατάσταση των σοβαρών τραυμάτων στη γνάθο του ο θηλυκός σκύλος που βρέθηκε στην Κρανιά Καρδίτσας στις 26 Φεβρουαρίου είναι ένα χαρούμενο πλάσμα, το οποίο απολαμβάνει τα χάδια εκείνων οι οποίοι πραγματικά νοιάστηκαν και κατάφεραν να το σώσουν, να το γλυτώσουν από αβάσταχτο πόνο.
Η Μάρα – έτσι την ονομάτισαν – ίσως χρειαστεί και δεύτερο χειρουργείο για την οστεοσύνθεση των καταγμάτων της αλλά αυτό θα φανεί τις επόμενες μέρες. Συνεχίζει να τρέφεται με μαλακή τροφή – αφού δεν επιτρέπεται να μασήσει – και φυσικά νιώθει πολύ καλύτερα, όπως θα δείτε στο βίντεο.
Η Ερμιόνη Γιαννακού ιδρυτικό μέλος του Φιλοζωικού και Πολιτιστικού Σωματείου Καρδίτσας «Διασώζω» εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι συγκινημένοι όλοι παρατηρούν την βελτίωση του ζώου το οποίο βρίσκεται υπό την προστασία τους.
Το χειρουργείο, οι εξετάσεις, και η νοσηλεία του ζώου κοστίζουν περίπου 500 ευρώ και όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει. Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε την Ερμιόνη Γιαννακού στο τηλέφωνο: 6930434093 (what's up).
Έτσι βρήκαν το ζώο...
Αν θέλετε να βοηθήσετε προσφέροντας χρήματα μπορείτε να το κάνετε στην Τράπεζα Πειραιώς.
Αριθμός Λογαριασμού: 6244 1391 89068
Όνομα δικαιούχου: Φιλοζωικό και Πολιτιστικό Σωματείο Καρδίτσας «Διασώζω»
Μαχαίρωσε τον σκύλο του γιατί νόμιζε ότι ήταν θηλυκός!
Από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Χανίων καταδικάστηκε σήμερα το μεσημέρι ο 50χρονος άνδρας που συνελήφθη χθες τα ξημερώματα στην περιοχή Πασάκι επειδή με μαχαίρι έκοψε το λαιμό του σκύλου του. Το δικαστήριο τον καταδίκασε με ποινή φυλάκισης 2 χρόνια με αναστολή και χρηματικό ποινή 5.500 ευρώ.
Ελεύθερη στη θάλασσα στην περιοχή του Αργοσαρωνικού αφέθηκε μετά από τρία χρόνια περίθαλψης μια αρσενική θαλάσσια χελώνα του είδους Caretta caretta. Ο Ζώης - έτσι…
Οι άνδρες που ψάρευαν ανοιχτά στον Κόλπο της Σαλαμίνας με το καΐκι «Αναστάσιος» προς την Αίγινα εντόπισαν σήμερα τον σκύλο, που βλέπετε στις φωτογραφίες, ο…