Μέσα σ’ ένα αρδευτικό κανάλι στον περιφερειακό δρόμο Καρδίτσας – Τρικάλων εντοπίστηκε από περαστικούς ένα σκύλος που είναι άγνωστο το πως βρέθηκε εκεί αν δηλαδή κάποιος τον πέταξε για να τον ξεφορτωθεί – συνηθισμένη πρακτική εξόντωση ζώων εκεί – ή έπεσε μόνος του.
Δύο γυναίκες που πληροφορήθηκαν την ύπαρξη του ζώου εκεί έσπευσαν επί τόπου σήμερα και κατάφεραν να διασώσουν τον σκύλο ο οποίος ήταν εξαιρετικά στρεσαρισμένος ίσως και εξαιτίας και της πολυήμερης παραμονής του εκεί.
Η Εύη Θάνου πρόεδρος του Φιλοζωικού Ομίλου Καρδίτσας (Φ.Ο.Κ.) εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι μαζί με την Χριστίνα Τσιαμούρα εν μέσω βροχής με παλέτες περιόρισαν το ζώο και μετά από πολλές ώρες κατάφεραν να το πιάσουν και να δέσουν τη μουσούδα του με τα κορδόνια από τις αρβύλες που φορούσε η μία από τις δύο καθώς το ζώο ήταν αρκετά επιθετικό. Ο σκυλάκος που είναι περίπου ενός έτους είναι καλά στην υγεία του μεταφέρθηκε σε ασφαλή χώρο, έφαγε, ήπιε και ζεστάθηκε.
Στις φωτογραφίες βλέπετε καρέ – καρέ την διάσωση του.
Με ανακοίνωση της η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Κρήτης αναφέρει ότι εξιχνιάστηκε χθες ύστερα από μεθοδική και εμπεριστατωμένη προανάκριση, που ενήργησε το Αστυνομικό Τμήμα Ρεθύμνου, η υπόθεση θανάτωσης τριών σκυλιών, τα οποία εντοπίστηκαν κρεμασμένα στην Πλατεία Μικρασιατών το πρωί της Κυριακής 7/7.
Οι εθελοντές διασώστες μέλη της ομάδας «Animal Rescue and Defence Squad» που δραστηριοποιείται στη βόρεια Ελλάδα κατάφερα να σώσουν τα υδρόβια πουλιά που παγιδεύτηκαν σε…
Στις 27 Οκτωβρίου στη θαλάσσια περιοχή στο Ληξούρι Κεφαλλονιάς, μια θηλυκή Caretta - caretta που διαβιεί στην περιοχή του λιμανιού εντοπίστηκε με ένα κομμάτι σαν…