Κάθε φορά που στο www.zoosos.gr αναφερόμαστε σε κάδο σκουπιδιών και γατάκια συνήθως σημαίνει ότι κάποιος τα πέταξε εκεί για να τα σκοτώσει. Σε αυτό το περιστατικό αυτό δεν ισχύει καθώς μια αδέσποτη γατούλα στην Κάρπαθο θεώρησε ως το πιο ασφαλές σημείο για να μεγαλώσει τα γατάκια της τον γεμάτο κάδο ανακύκλωσης!
Η Φιλοζωική Δράση Καρπάθου για τη γατούλα που εθελοντές φρόντισαν να αποκτήσει μια ασφαλή φωλιά για τα μωρά της επισημαίνει τα εξής: «Ένα καταπληκτικό βίντεο (κατά τη γνώμη μας!) που δείχνει πόσο σημαντικό είναι να ελέγχουμε πάντα τους δημόσιους κάδους σε περιόδους που γεννάνε οι γάτες. Τον τελευταίο μήνα, όπως πάντα, τα κρούσματα εγκατάλειψης νεογέννητων γατιών στην Κάρπαθο έχουν αυξηθεί σημαντικά, και όλοι οι εθελοντές μας είναι καθημερινά απασχολημένοι με τα περιστατικά που αναλαμβάνουμε.
Στο συγκεκριμένο βίντεο όμως φαίνεται να συνέβη κάτι άλλο! Η εθελόντρια της Φιλοζωικής Δράσης Καρπάθου, έτυχε να βρίσκεται στο σημείο την κατάλληλη στιγμή... και έτσι απαθανάτισε ένα μοναδικό στιγμιότυπο! Τα γατάκια διασώθηκαν και ελέγχονται πλέον καθημερινά.
Η γάτα συνεχίζει να χρησιμοποιεί την φωλιά που της έφτιαξαν οι εθελοντές. Θα ήταν υπέροχο αν μπορούσαμε να βρούμε σπίτι για τα γατάκια. Η γάτα θα στειρωθεί μέσω της Φιλοζωικής Δράσης Καρπάθου σε 2 εβδομάδες.».
Έκκληση για την υιοθεσία του θηλυκού κουταβιού – μόλις τριών μηνών – που βρέθηκε στο Βελεστίνο Μαγνησίας να σέρνεται παράλυτο στα πίσω πόδια κάνουν μέλη…
Τον δήμαρχο Πειραιά Γιάννη Μώραλη συνάντησε την περασμένη Πέμπτη 26 Μαρτίου αντιπροσωπεία του Περιβαλλοντικού Συνδέσμου Δήμων Αθήνας – Πειραιά (ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.) και μαζί του συζήτησε και το θέμα της διαχείρισης των αδέσποτων ζώων της περιοχής.
Η έκκληση του Δήμου Ηρακλείου Αττικής Το Τμήμα Αστικής Πανίδας του Δήμου Ηρακλείου Αττικής συγκεντρώνει νερό, δοχεία, ζωοτροφές για τη φροντίδα των ζώων της Βαρυμπόμπης…