Στο αμαξοστάσιο του Δήμου Ήλιδας μεταφέρθηκε προσωρινά με την κατάσχεση του το κουταβάκι που κακοποιούσε συστηματικά ένας 85χρονος και η οικογένεια του στο Πέρα Χάβαρι Ηλείας, καθώς το άφηνε χωρίς τροφή ενώ το είχε εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες. Μετά από παρέμβαση του www.zoosos.gr που έστειλε στις 22 Νοεμβρίου στον εισαγγελέα Αμαλιάδας, στο Αστυνομικό Τμήμα Αμαλιάδας και στον Φιλοζωικό Σύλλογο Λεχαινών «Αδέσποτα - Δικαίωμα στην ζωή» όλα τα στοιχεία του κατόχου του ζώου περιπολικό πήγε επί τόπου την 1η Δεκεμβρίου και αφού διαπιστώθηκαν οι κακές συνθήκες διαβίωσης του ζώου, δρομολογήθηκε με εισαγγελική εντολή η αφαίρεση του, ενώ ο 85χρονος άνδρας μεταφέρθηκε στο αστυνομικό τμήμα.
Το μέρος όπου φιλοξενείται το σκυλάκι, που ζυγίζει μόλις τρία κιλά, είναι ακατάλληλο γι’ αυτό και φιλόζωοι εθελοντές οι οποίοι με δικά τους έξοδα φροντίζουν την σίτιση του θα το μεταφέρουν σε σπίτι φιλοξενίας τις επόμενες. Η Ζέφη Σπυράτου που μίλησε στο www.zoosos.gr μας εξήγησε ότι στο κουτάβι ο Δήμος Ήλιδας – που έχει και την ευθύνη του κατασχεμένου ζώου – δεν έχει κάνει καν αποπαρασίτωση εσωτερική ή εξωτερική καθώς δεν έχει υπογράψει σύμβαση με κτηνίατρο. Συνεπώς το μικρόσωμο σκυλάκι δεν έχει λάβει καμιά περίθαλψη, απλώς του προσφέρουν φαγητό και το έχουν σε στεγασμένο μέρος!
H αρχική δημοσίευση της κας Καπετάνου - Πίκουλα.
Έχει σημασία να αναφέρουμε ότι έκκληση για την σωτηρία του σκύλου έκανε μέσω facebook η Μαρία Καπετάνου - Πίκουλα την οποία για να την εκδικηθεί η αδερφή της γυναίκας του ιδιοκτήτη του σκυλιού της δηλητηρίασαν τον δικό της σκύλο στις 29 Νοεμβρίου. Όμως την δράστη την είδε κάτοικος της περιοχής ο οποίος την κατονόμασε και έτσι συνελήφθη ενώ για την υπόθεση αναμένεται να οριστεί δικάσιμος, αφού αναμένονται και τα αποτελέσματα της τοξικολογική ανάλυσης.
Το μικρό παραμένει χωρίς περίθαλψη!
Στις φωτογραφίες και στο βίντεο που τράβηξε η Νατάσα Δημητροπούλου, βλέπετε το σημείο που ζει το σκυλάκι τώρα, μάλιστα η κα Δημητροπούλου με ανάρτηση της στο facebook επισημαίνει ότι αυτό το πλασματάκι είναι τόσο κατατρομαγμένο που κλαίει από τον φόβο του ενώ απλώς του ακουμπάς το κεφάλι…
Αυτό το ολόλευκο κουνελάκι με το μαύρο περίγραμμα γύρω από τα μάτια το συναντάμε συνήθως μέσα σε γυάλες σε καταστήματα πώλησης ζώων. Όμως αυτό που βλέπετε στη φωτογραφία εντοπίστηκε να περιφέρεται αδέσποτο στο Μαρούσι. Οι κάτοικοι της περιοχής που το είδαν το τάιζαν με καροτάκια όμως κανείς δεν σκέφτηκε να μαζέψει το ζώο πριν γίνει χαλκομανία στην άσφαλτο από διερχόμενο όχημα.
Συνάντηση με τον αστυνομικό διευθυντή του Νομού Κορινθίας Ανδρέα Τσαουδρά είχε στις 23 Νοεμβρίου το προεδρείο του συλλόγου «Κορινθία Προστασία Αστικής Πανίδας» (ΚΟ.ΠΡ.Α.Π.) και αντικείμενο…
Ο Λάκι είναι μάλλον ένας τυχερός αδέσποτος σκύλος που βρέθηκε από μια γυναίκα στις 13 Ιουλίου εξαθλιωμένος στην περιοχή της Κινέτας Αττικής του Δήμου Μεγαρέων. Το ζώο ήταν γεμάτο τσιμπούρια, είχε κάτασπρα ούλα από την αναιμία ήταν το κορμί του γεμάτο πληγές και είχε μια κοίλη στην βουβωνική χώρα.