Καταγγελία στο Αστυνομικό Τμήμα στο Πλατύ Ημαθίας έκανε πριν από λίγο ο άνδρας που είδε τον συγχωριανό του ο οποίος στις 2 Απριλίου στο χωριό Κορυφή του Δήμου Αλεξάνδρειας πυροβόλησε με αεροβόλο και άφησε παράλυτο στα πίσω πόδια ένα κουταβάκι.
Το ζώο είναι παράλυτο στα πίσω πόδια.
Η Ελισάβετ Μπουλγουρτζή, που έμαθε τι συνέβη στο μόλις πέντε μηνών ζώο, επικοινώνησε με τον φιλοζωικό σύλλογο Μενεμένης Θεσσαλονίκης «Ε.Σ.Π.Α.Ζ. ΑΡΤΕΜΙΣ» ζητώντας βοήθεια και στις 8 Απριλίου το μετέφερε στην Κτηνιατρική Κλινική του Κυριάκου Αγαθαγγελίδη στην Θεσσαλονίκη για να το εξετάσει γιατρός.
Δείτε στο βίντεο, που ακολουθεί, πως σέρνεται το σκυλάκι.
Ο κ. Αγγαθαγγελίδης στην γνωμάτευση, που κατατέθηκε σήμερα στην Αστυνομία, εξηγεί ότι ένα σφαιρίδιο από αεροβόλο έχει σφηνώσει στην σπονδυλική στήλη του ζώου και η αναπηρία στα πίσω πόδια είναι μη αναστρέψιμη καθώς στο σκυλάκι δεν μπορεί να γίνει επέμβαση. Το ανάπηρο ζώο φιλοξενείται από τον φιλοζωικό σύλλογο Μενεμένης Θεσσαλονίκης «Ε.Σ.Π.Α.Ζ. ΑΡΤΕΜΙΣ» και εις βάρος του δράστη αναμένεται να σχηματιστεί δικογραφία.
Στο Μενίδι της Αττικής πριν από μερικές η Σοφία Τριανταφυλλίδου εντόπισε το μικρόσωμο σκυλί που βλέπετε σε άθλια κατάσταση, πεινασμένο, να είναι γεμάτο τσιμπούρια, να…
Ο Μιχάλης Κακλαμάνος επικοινώνησε με το www.zoosos.gr και μας έστειλε την καταγγελία, που συνέταξαν οι φιλόζωοι εργαζόμενοι στον Ο.Π.Α.Π. Α.Ε., διαμαρτυρόμενοι για τη συστηματική εξόντωση των σκυλιών, που ζούσαν εκεί εδώ χρόνια. Στις 24 Νοεμβρίου 2012 ο Ντουρέ εντοπίστηκε νεκρός από φόλα… Άλλα δύο αδεσποτάκια που αγνοούνται… είναι τα πιο πρόσφατα θύματα αφού η εξόντωση αυτών των πλασμάτων ξεκίνησε το 2009.
Τη μαζική εξόντωση σκυλιών αδέσποτων και οικόσιτων στη Γενισέα Ξάνθης έκανε γνωστή η Ειρήνη Παρασχαράκη. Λίγες μέρες μετά την εξόντωση πολλών σκυλιών στην περιοχή των…
5 Σχόλια
ΚΩΣΤΑΣ
ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΣΤΟ ΠΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΧΩΣΟΥΝΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ!!!!!!!!!!!!!!
na pyrovolisoune to skatopsyxo sti spondyliki styli na dei ti glyka. an kai metaksi mas elaxista me endiaferei ti tha ginei me to apovrasma. me apasxolei ti tha ginei to zoaki. exoume nea?
Ξεσκίστε το το καθίκι. Το τέρας. Ένα μωράκι δεν θα κουνήσει ποτέ την ουρά του γιατί έτσι αποφάσισε ένας μαλάκας. Ένας δολοφόνος! Του αξίζουν τα χειρότερα του καθάρματος.
ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΣΤΟ ΠΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΧΩΣΟΥΝΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ!!!!!!!!!!!!!!
Άλλος ένας μαλάκας ανάμεσά μας.
Θα πιάσω κάποτε έναν τέτοιο στα χεράκια μου.
ΚΤΗΝΟΣ!!!ΚΑΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΑΚΙ!!!
na pyrovolisoune to skatopsyxo sti spondyliki styli na dei ti glyka. an kai metaksi mas elaxista me endiaferei ti tha ginei me to apovrasma. me apasxolei ti tha ginei to zoaki. exoume nea?
Ξεσκίστε το το καθίκι. Το τέρας. Ένα μωράκι δεν θα κουνήσει ποτέ την ουρά του γιατί έτσι αποφάσισε ένας μαλάκας. Ένας δολοφόνος! Του αξίζουν τα χειρότερα του καθάρματος.